تخت‌روانچی:

تحت هیچ شرایطی از خطوط قرمز عبور نمی‌کنیم/هر توافقی منوط به لغو کامل تحریم‌ها است

سیاست خارجی

الان وارد جزئیاتی شده‌ایم که در دورهای قبلی به این صورت نبود و توضیح اینکه به چه نحوی پیش خواهیم برد مشکل است اما تلاش می کنیم در چارچوبی که تعیین شده و خطوط قرمزی که ما داریم مذاکرات را پیش ببریم.

معاون وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد اگر طرف های غربی حسن نیت داشته باشند و زیاده‌نخواهی نکنند، ما بدون عبور از خط قرمزها نیز می‌توانیم به نتیجه برسیم.

به گزارش ایلنا، مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه ایران تصریح کرد: تیم مذاکره کننده ایران به هیچ وجه از خط قرمزهای تعیین شده بر اساس منافع ملی کشورمان عبور نخواهد کرد و اگر طرف های غربی نیز حسن نیت داشته باشند، می توانیم به نتیجه نهایی برسیم.

تخت‌روانچی با اشاره به این که مذاکرات در مرحله بسیار حساسی است، افزود: مذاکرات بسیار فشرده ای را از ده روز پیش داشته ایم و در سطوح مختلف به بحث‌های حساسی رسیده‌ایم و هرچقدر که به تاریخ 4 آذر نزدیک می‌شویم، مذاکرات حساس تر می شود.

وی اضافه کرد: الان وارد جزئیاتی شده‌ایم که در دورهای قبلی به این صورت نبود و توضیح اینکه به چه نحوی پیش خواهیم برد مشکل است اما تلاش می کنیم در چارچوبی که تعیین شده و خطوط قرمزی که ما داریم مذاکرات را پیش ببریم.

تخت‌روانچی با اشاره به نشست سه جانبه دکتر ظریف، اشتون و جان کری که پنجشنبه شب انجام شد، گفت: دیشب جلسه ای بود که بیش از یک ساعت طول کشید و مذاکرات خوب پیش رفته است و روز جمعه مذاکرات ادامه پیدا خواهد کرد.

وی اظهار کرد: الان نمی توانم بگویم در چه وضعی هست و باید ببینیم که امشب (جمعه شب) مذاکرات چگونه پیش می‌رود.

این عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان تصریح کرد: ما روشن کردیم که تحت هیچ شرایطی از خطوط قرمز عبور نمی کنیم ولی در همین چارچوب هم اگر زیاده خواهی نباشد می توانیم به نتیجه برسیم. در بحث تحریم ها اعلام کرده ایم که کوتاه نمی آییم و هر توافقی باید منوط به لغو کامل تحریم ها باشد.

تخت‌روانچی که با شبکه خبر در نیویورک گفت وگو می کرد، درباره پیشنهادات جدید امریکایی ها که در مطبوعات منتشر شده، گفت: طرح های مختلفی مطرح شده و من هم دیدم در مطبوعات امریکایی، ولی هیچ گاه طرحی متقن (قطعی)در مذاکرات مطرح نشده است.

معاون وزیر خارجه افزود: رئیس جمهور روز شنبه نیویورک را ترک می کنند و بعید است ما تا فردا (شنبه) به نتیجه قطعی برسیم در عین حال امیدواریم در آینده پیشرفت خوبی داشته باشیم.

کد N517893