نتیجه نهایی مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام شد

واحدمرکز ی خبر نوشت:

کمیسیون انتخابات افغانستان روز جمعه نخستین بار بعد از باز شماری آرا اعلام کرد اشرف غنی رئیس جمهور آتی این کشور بیش از 55 درصد آرا دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را کسب کرده است.
کمیسیون انتخابات روز یکشنبه پیروزی اشرف غنی را بعد از امضای توافقنامه با عبدالله عبدالله رقیب خود بدون ارائه آمار اعلام کرد.
عبدالله از تقلب گسترده در انتخابات خبر داده بود.
در این توافقنامه تشکیل دولت وحدت ملی برای پایان دادن به سه ماه بحران سیاسی در این کشور درگیر با شورش طالبان پیش بینی شده است.
کمیسیون انتخابات روز جمعه در مراسمی در کابل پیروزی اشرف غنی را با کسب 55.27 درصد هفت میلیون و 120 هزار رای صحیح در پایان بازشماری آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری 14 ژوئن تایید کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از کابل، نتایج اولیه که ماه ژوئیه اعلام شد از پیروزی اشرف غنی با کسب 56.4 درصد حدود هشت میلیون رای حکایت داشت.
اشرف غنی رئیس جمهور آتی افغانستان قرار است روز دوشنبه به صورت رسمی جانشین حامد کرزای شود.
کرزای از اواخر سال 2001 و سقوط طالبان رهبری افغانستان را به عهده دارد.
اشرف غنی از اعضای سابق بانک جهانی روز جمعه با بیان اینکه « انتقال سیاسی موفقیتی برای مردم بود و ما از این به بعد می توانیم رو به جلو حرکت کنیم » از سرمایه گذاران خارجی دعوت کرد در افغانستان سرمایه گذاری کنند.
دیده بان حقوق بشر در بیانیه ای تاکید کرد دفاع از حقوق اساسی، زنان و کودکان باید در اولویت برنامه های دولت وحدت ملی افغانستان قرار گیرد.

4949

کد N517759