تخلفات وزارت صنعت در واردات کالاهای اساسی/ میلیاردها دلار ارز مرجع واردکنندگان در بازار آزاد به فروش رسید

مجلس

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در تشریح تخلفات وزارت صنعت در واردات کالاهای اساسی از تهیه گزارش چند هزار صفحه ای تخلفات این وزارتخانه خبر داد و گفت: واردکنندگان در ازای اعلام قیمت غیرواقعی ارز بیشتر دریافت می کردند.

محمد مهدی برومندی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر با اشار ه به تصویب گزارش تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص واردات کالاهای استراتژیک و تنظیم بازار در کمیسیون کشاورزی، گفت: این گزارش در حال آماده شدن برای ارائه شدن به صحن علنی مجلس و طی مراحل قانونی برای ارجاع به قوه قضائیه است.

نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی در تشریح برخی تخلفات این پرونده، گفت: برخی از مباشران در ازای میزان کل ارزی که بابت ثبت سفارش جهت واردات کالا به آنها اختصاص داده شده متاسفانه کالایی را وارد نکردند به عبارت دیگر ارز با نرخ مرجع دریافت کرده اند اما کالاهایی که قرار بود وارد کنند، وارد نکردند.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی ادامه داد: واردکنندگان در ازای اعلام قیمت غیرواقعی ارز بیشتری با نرخ مرجع دریافت کردند و به واردات کالاهای غیرضروری و یا فروش ارز در بازار آزاد اقدام نمودند.

وی در تشریح تخلفات سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: این سازمان در تخلفی مستمر اقدامی در جهت تعیین، تثبیت و قیمت تولیدات، خدمات و کالاهای داخلی انجام نداده است و این اقدام منشاء بسیاری از جهش های قیمتی کالاها و خدمات بوده است، انتظارات تورمی در سنوات گذشته رابطه مستقیمی با کمیت و کیفیت ایفای نقش این سازمان دارد.

برومندی با بیان اینکه تخلفاتی که کمیته تحقیق و تفحص به آن دست یافته است شامل چند هزار صفحه گزارش می باشد، گفت: رقم های تخلفات بسیار بالاست، در یک مورد آن تعدادی شرکت 2 میلیارد دلار برای واردات نهاده های دامی و کشاورزی ارز دریافت کردند اما هیچ یک از این نهاده ها وارد نشده است.

وی اظهار داشت: در تخلف دیگر 91 شرکت وارد کننده از تسهیلات ارز مرجع جهت واردات 700 هزار تن گندم استفاده کردند اما تا انقضای مهلت قانونی اقدامی در این زمینه انجام ندادند، تاکنون هم اقدام موثری از سوی مراجع ذیربط در وزارت صنعت در این خصوص صورت نگرفته است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی در تشریح تخلفات معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، گفت: برخی از واردکنندگان که توسط معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت به بانک مرکزی برای واردات کالاهای اساسی معرفی شدند و توسط بانک های عامل به آنها ارز با نرخ مرجع اختصاص یافت و بالغ بر 27 میلیون یورو ارز دریافت کردند از این تعداد شرکت فقط 2 شرکت به میزان 11 میلیون یورو واردات داشتند اما هیچ وارداتی در موضوع ارز دریافتی توسط آنها صورت نگرفته است.