کنعانی مقدم: کسب قدرت از دلایل افزایش افراطی‌گری در دنیای امروز است

جهان عليه خشونت و افراطی‌گری,عدالت

دبیر کل حزب سبز با تقسیم افراط‌گری به سه دسته ایدئولوژیکی، سیاسی و حاکمیتی اظهار کرد: افراط گری‌هایی که امروز آمریکا به عنوان هژمونی و تسلط بر قدرت جهانی پیگیری می‌کند نشأت گرفته از نوعی نگاه افراطی‌گری به نام افراطگری حاکمیتی است.

حسین کنعانی مقدم در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با تأکید بر اینکه ریشه افراطگری قانونگریزی است اظهار کرد: عمدتا جریاناتی که به دنبال فرار از قانون هستند در تلاشند تا با افراط گری به خواسته‌های خود برسند.

وی با بیان اینکه در نهایت این نوع افراط‌گرایی‌ها به آنارشیسم و سپس منجر به شکل‌گیری تروریسم می‌شود، گفت: این نوع رفتارهای افراطی اندک اندک موجب شکل‌گیری تروریستی می‌شود که امروز ما در دنیا شاهد هستیم.

دبیر کل حزب سبز در ادامه افراطی گری را به بخش ایدئولوژیک،‌سیاسی و حاکمیتی تقسیم و خاطر نشان کرد: نخستین دسته افراطی‌گری را افراطی‌گری‌های ایدئولوژیکی ، مذهبی و دگماتیسم به این معنا که عده ای صرفا تابع رفتارهای سازمانی هستند و برای رسیدن به اهداف خود از روشهای ماکیاولی استفاده می‌کنند، تشکیل می‌دهند.

کنعانی مقدم اضافه کرد: در این دسته افراطی گری عمدتا گروههایی همچون تکفیری ها حضور دارند.

این فعال سیاسی افراطی گری سیاسی را از دیگر انواع افراط گری دانست و گفت: در افراطی گری سیاسی که عمدتاً در جوامعی رخ می‌دهد که احزاب و اشکال قانونی نهادهای مدنی شکل نگرفته اند عمدتا جریانات سیاسی بدون تابلو و زیرزمینی و گروه های فشار حضور دارند.

وی افراط گری حاکمیتی را نوع سوم افراط‌گرایی در جوامع امروز دانست و گفت: معمولا حاکمان کشورهای مختلف به دنبال افراط گرایی حاکمیتی هستند این نوع افراط گرایی در نهایت تبدیل به مواردی از جمله استبدادهای مختلف آپارتاید و نژاد پرستی می‌شوند.

دبیر کل حزب سبز افزود: تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی و همچنین افراطی گرایی هایی که امروز در آمریکا به عنوان هژمونی و تسلط بر قدرت جهانی مطرح می‌شود همگی نشأت گرفته از نوعی نگاه افراطی هستند.

کنعانی مقدم در ادامه کسب قدرت را از دلایل ترویج و افزایش افراطی گری در دنیای امروز دانست و گفت: امروزه گروه‌ هایی که از راه‌های قانونی نمی توانند آراء مردم را کسب کنند عمدتا به دنبال مسیرهای نامشروع و غیرقانونی حرکت می‌کنند که در نهایت به چاه افراط گری و سپس تروریسم وارد می‌شوند .

این فعال سیاسی با تأکید بر اینکه افراط گری یکی از آفات جوامعی است که در حال حرکت به سمت عدالت گستری هستند، خاطر نشان کرد: همواره در عرصه داخلی افراط گرایی یکی از آفات و موانع جوامعی که در حال حرکت به سمت توسعه، رشد،‌ رسیدن به آزادی و عدالت و استقلال هستند به شمار می آید.

دبیر کل حزب سبز همچنین با بیان اینکه افراط‌گرایان چه در عرصه بین المللی و چه در عرصه داخلی هر دو از یک تفکر مشترک استفاده می‌کنند اظهار کرد: در عرصه بین المللی نیز ما مشاهده می کنیم که کشورهایی که خود را کدخدای جهان می دانند و با مطرح کردن مباحثی نظیر نظم نوین جهانی خود را آقای دنیا می دانند درتلاشند تا با تجاوز ، اشغالگری و حمایت از جریان های استبدادی و حتی تولید تروریست‌هایی از جمله القاعده و داعش به اهداف خود دست یابند.

کنعانی مقدم در پایان به راهکار مقابله با جریانات افراط‌گر اشاره و خاطرنشان کرد : تمکین قانون حتی از سوی آن دسته از افرادی که به قانون اعتقادی ندارد و همچنین رعایت حقوق مردم از جمله مواردی است که می تواند از افراطی گری و آنارشیسم و روشهایی که امروزه کشورهای غربی از آنها برای کسب قدرت استفاده می‌کنند جلوگیری کند.

انتهای پیام

کد N517277