پنتاگون مرگ غیرنظامیان را در بمباران سوریه رد کرد

سوريه,آمريكا,داعش

وزارت دفاع آمریکا با اشاره به ارزیابی‌های جدید از بمباران‌های ضد داعش گفت که تاکنون هیچ تلفات غیرنظامی در جریان حملات به سوریه وجود نداشته است و انتشار گزارش‌هایی مبنی بر وجود غیرنظامیان در زیر آوارها جعلی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشا تودی، دیده‌بان حقوق بشر سوریه اوایل هفته اعلام کرد که هشت غیرنظامی از جمله سه کودک در جریان حملات هوایی تحت حمایت آمریکا در سوریه کشته شده‌اند. پس از آن ویدئوهایی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد غیرنظامیان در زیر آوار مانده‌اند. در همین حال نیروهای شورشی سوری اعلام کردند که 11 غیرنظامی در ادلب و پنج تن دیگر در حمص سوریه کشته شده‌اند.

با این حال استیو وارن، سخنگوی پنتاگون اعلام کرد: ارتش آمریکا همچنان در حال جمع‌آوری اطلاعات در این زمینه است و با دقت تصاویر گرفته شده قبل و بعد از حملات را بررسی می‌کند که شامل اهداف شبه‌نظامیان تروریست "دولت اسلامی" (داعش) نیز می‌شود و تاکنون هیچ غیرنظامی‌ای کشته نشده است.

این سخنگوی پنتاگون در گفت‌وگو با لس آنجلس تایمز گفت: ما تمام اقدامات احتیاطی را برای کاهش تلفات غیرنظامیان انجام می‌دهیم و هم‌اکنون معتقدیم که هیچ‌گونه تلفات غیرنظامی نداشته‌ایم.

وارن در پاسخ به این سوال که آیا ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است جعلی است یا خیر گفت: بله با توجه به ارزیابی‌هایی که ما تاکنون انجام داده‌ایم، باید بگویم که این تصاویر جعلی است.

با این حال فادل عبدالغنی، از شبکه سوری حقوق بشر با بیانیه‌های پنتاگون قانع نشد و در گفت‌وگو با تایمز تاکید کرد که وی با همکاری وزارت امور خارجه آمریکا گزارشی را در این خصوص تنظیم کرده است. این مقام تاکید کرد: ویدئو و تصاویری از کشته‌شدگان در دست نیست چرا که این مناطق مورد مناقشه تحت کنترل داعش قرار دارد. با این حال این به نفع آمریکا است که این آمار پنهان بماند. واقعیت این است که غیرنظامیان و شبه‌نظامیان به همراه یکدیگر کشته می‌شوند.

در حالی که مقام‌های آمریکایی کشتار غیرنظامیان را رد می‌کنند، بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل روز سه‌شنبه گفت که آمریکا و متحدانش باید هر اقدامی که لازم است انجام دهند تا از عدم کشته شدن غیرنظامیان اطمینان حاصل کرده و تلفات را به حداقل برسانند.

انتهای پیام

کد N517230