دیدار سه جانبه ظریف، اشتون و کری‎

وزیران خارجه ایران و آمریکا با حضور کاترین اشتون با هدف ارزیابی روند مذاکرات هسته ای و پیشرفت‌های حاصل شده طی ده روز گذشته و بررسی نحوه ادامه مذاکرات عصر روز پنجشنبه به وقت نیویورک با یکدیگر دیدار کردند.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در دیداری سه جانبه میان محمد جواد ظریف، جان کری و کاترین اشتون درباره آخرین دیدگاه ها و نحوه ادامه مذاکرات در آینده گفت وگو شد.

هفتمین دور مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 که در دوره تمدید مذاکرات جامع در نیویورک برگزار می شود از 26 شهریور با ناهار کاری اشتون و ظریف آغاز شده است. این دور از مذاکرات در سطوح مختلف کارشناسی و معاونان، دوجانبه و چند جانبه تاکنون برگزار شده است.

با این وجود مقامات ایرانی از حاصل نشدن پیشرفت در این مذاکرات طی ده روز گذشته خبر می دهند.

سید عباس عراقچی صبح روز پنجشنبه به وقت محلی اعلام کرد که مذاکرات اکنون به مرحله نفس گیری رسیده است . در مسایل کلیدی که مورد پذیرش دو طرف باشد نتوانستیم به راه حل هایی برسیم ، اما تلاش ها ادامه دارد .

وی گفت در عین حال گفت: در برخی موضوعات که دیدگاه ها نزدیک تر است وارد جزئیات شدیم .

معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: ما امیدوار بودیم که بشود از فضای مجمع عمومی سازمان ملل برای پیشرفت قابل توجه در مذاکرات که هنوز این اتفاق رخ نداده استفاده کرد.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای هم چنین گفت: طی امروز و فردا (پنجشنبه و جمعه ) مذاکرات ادامه خواهد داشت .

عراقچی افزود: روز پنجشنبه جلسه ای به درخواست خانم اشتون با حضور ظریف، اشتون، کری خواهیم داشت و روز جمعه نیز ممکن هست جلسه ای را با وزیران خارجه اروپایی داشته باشیم .

به گزارش ایسنا، به احتمال قوی هفتمین دور مذاکرات هسته ای روز جمعه پس از ده روز پایان خواهد یافت و محمد جواد ظریف روز شنبه به تهران باز می گردد.

برگزاری نشست وزیران خارجه ایران و 1+5 که پیش بینی می شد از مهم ترین دیدارهای این دور از مذاکرات باشد به احتمال قوی برگزار نخواهد شد.

رییسان جمهور ایران و آمریکا در سخنرانی خود در سازمان ملل درباره مذاکرات هسته ای و ضرورت دست یافتن به توافق جامع هر یک دیگری را به از دست ندادن فرصت تاریخی توافق رهنمود کردند اما به نظر می اید این رهنمود ها از واقعیت مواضع دو طرف بسیار دور است.

آمریکا به عنوان کشور محوری گروه 1+5 سعی بر ارایه راه حل هایی برای رفع نگرانی از برنامه هسته ای ایران دارد که بیش از رفع نگرانی، برنامه هسته ای ایران را خنتی می کند.

مهم ترین اختلاف نظرهای دوطرف بر سر تعداد سانتریفیوژها، ظرفیت غنی سازی، ماهیت سایت غنی سازی فردو، تحقیق و توسعه و عنوان و ماهیت راکتور آب سنگین اراک است.

انتهای پیام

کد N517170