لاوروف: سازمان ملل باید محور مبارزه با تروریسم باشد

وزیر امور خارجه روسیه گفت: باید در مبارزه با تروریسم به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل توجه داشت و سازمان ملل را نقطه محوری قرار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: تروریسم در حال توسعه است و قدرت خود را با اقدامات سازمان یافته، قاچاق مواد مخدر و نفت نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: تروریسم بر اساس طایفه‌گرایی عمل می‌کند و به درگیری‌های منطقه‌ای دامن می‌زند.

وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: جبهه النصره و گروه‌های تروریستی دیگر در خاورمیانه فعالیت می کنند و از امکانات زیاد و پشتیبانی‌های خارجی برخوردارند. این گروه‌ها سوریه، عراق، لیبی و لبنان را تهدید می‌کنند.

لاوروف افزود: روسیه از جامعه جهانی می‌خواهد مبارزه با تروریسم را در هر شکل افزایش دهد. در این راه همه کشورها باید قطعنامه‌های شورای امنیت را اجرا کنند.

وی اظهار کرد: ما باید شورای امنیت را برای اتخاذ تصمیم‌های مهم و اساسی بر مبنای منشور ملل متحد تقویت کنیم. افراطی‌ها در سوریه و لیبی میزان مشکل در مورد جنگجویان خارجی را نشان می دهند. ما باید با ریشه‌های این مشکل یعنی جنگجویان خارجی مقابله کنیم. داعش با قتل روزنامه‌نگاران تنها گروه وحشی تروریستی نیست.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: ما باید با همه مصادیق تروریسم مقابله کنیم و انتظار داریم که سازمان ملل محور اساسی در این راه باشد. علاوه بر این باید حل مناقشات قدیمی از جمله مناقشه اعراب و اسرائیل را مد نظر داشته باشیم. مسأله فلسطین ده‌ها سال است که حل نشده باقی مانده و بسیاری، آن را علت اصلی و پشتیبان معنوی تروریست‌ها برای افزایش شمار خود می‌دانند. بنابراین از شما می‌خواهم که به مناقشات قدیمی هم توجه کنید و فقط پدیده های جدید را نبینید.

انتهای پیام

کد N516249