ناطق نوری در مراسم ترحیم حجت‌الاسلام دعاگو:

عده‌ای چوب ولایت را می‌خورند و عده‌ای هم نان ولایت/دفع بی‌نهایت و جذب در حد ضرورت داریم

سیاست داخلی

اگر کسی تا آخر انقلاب و تا پای جان به پای رهبری و انقلاب بماند این شخص هاشمی رفسنجانی است/دعاگو نه متملق بود، نه اهل رودربایستی و نه درهیچ باندی قرار داشت. هرکجا اشتباه می دید انتقاد می کرد

رییس مجالس چهارم و پنجم با بیان اینكه روش برخی افراد به جای جذب حداكثری و دفع حداقلی،‌

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت الاسلام علی‌اكبر ناطق نوری طی سخنانی در مراسم ترحیم مرحوم دعاگو گفت: مرحوم دعاگو فردی انقلابی، مبارزی حق جو و صریح لهجه بود. ایشان یک روحانی شجاع بودند که زندگی شان از فرازهای قابل توجه و برجسته‌ای برخورداراست.
وی با اشاره به سوابق انقلابی مرحوم دعاگو اظهاركرد: کمتر افراد و کسانی می‌دانند که ایشان قبل از پیروزی انقلاب جزو انقلابیون و سخنوری شجاع و مخلص بوده و مدتی نیز در زندان شاه حضورداشت و این مسئله را هم هیچ‌گاه به رخ نکشیده است.

رییس مجالس چهارم و پنجم شورای اسلامی با اشاره به مسئله السابقون تشریح کرد: السابقون کسانی هستند که در پیروزی نهضت نقش آفرینی کرده و اگر آنها نبودند، انقلاب پیروز نمی شد. قرآن به ما می گوید کینه‌ای از آنها در دل نداشته باشید. این آموزه قرآن است حال ما چگونه با پیشکوستان و السابقون مان برخورد و رفتار كرده‌ایم.

ناطق نوری ادامه داد: متاسفانه ما ایرانی‌ها منش و روشمان این است که قدر پیشتازان و پیشکسوتان مان را نمی دانیم و در مقابلشان می ایستیم.

رییس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری به نحوه برخورد با شیخ فضل الله نوری و آیت الله کاشانی در انقلاب مشروطه و نهضت ملی شدن نفت اشاره و خاطرنشان کرد: متاسفانه ما حافظه تاریخمان ضعیف است و از یک حادثه ده بار آسیب می‌بینیم. در ابتدای انقلاب جریان نفاق علیه رهبران و پیشتازان این انقلاب چه کردند؟ با شهید بهشتی چگونه رفتارکردند؟ با شهید بهشتی چنان رفتار کردند که ایشان در سفری که به خراسان داشت وی را به مجالس و پادگان‌ها راه نمی دادند و حتی خود من یک سخنرانی را گوش کردم که سخنران می‌گفت بهشتی به آلمان رفته و مشغول به عیاشی شده و دو هواپیما با خود به ایران آورده است. چرا ما این کارها را کردیم؟ حتی ما شاهد بودیم که علیه مقام معظم رهبری زمانی که ایشان رییس جمهور بودند چنان رفتارمی کردند که ایشان می گفت من از چشم‌های اینان می‌بیننم که از دو جلسه دیگر با آنها کار شود، به قصد قربت به سمت من شلیک می کنند

وی با اشاره به تحریف سخنان امام از سوی برخی از جریانات سیاسی، ابراز داشت: من خرده‌ای ندارم و هر که از من چیزی دارد ‌رو کند. حرف امام را تحریف می کنند. اول انقلاب عده‌ای به نزد امام آمدند و گفتند افرادی با رژیم شاه همکاری می کردند و حال می‌گویندما با شما هستیم، ما با آنها چطور باید رفتار کنیم؟ امام در آنجا گفتند که ملاک حال افراد است. این جمله برای جذب افراد بود و نه دفع. منش بهشتی جذب بی نهایت دافعه در حد ضرروت بود ولی امروز روش ما برخلاف این است. دفع بی نهایت و جذب در حد ضرورت داریم.

رییس مجالس چهارم و پنجم اضافه کرد: کسانی ژست حرف‌هایمان را می گیرند که خود سابقه‌ای ندارند. بعضی‌هایشان سن‌شان نمی کشد و بعضی‌هایشان هم ساکت بودند. عده‌ای چوب ولایت را می خورند و عده‌ای دیگری هم نان ولایت و در واقع این افراد موج سوارند.

ناطق نوری با اشاره به هجمه‌هایی که علیه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی می‌شود، ابرازداشت: وقتی که امام فریاد انقلاب زد، ما تازه طلبه شده بودیم ولی کمتر روحانی مانند هاشمی رفسنجانی می شناسم که در انقلاب اسلامی نقش آفرین باشد.قبل از انقلاب که نشریه بعثت در قم منتشر می شد اوجلوداربود. او شهر به شهر که نه کشور به کشور می‌رفت و بر روی انجمن‌های اسلامی کارمی کرد تا به امام بگروند.

رییس دفتربازرسی مقام معظم رهبری در ادامه مطلب عنوان کرد: من روزی در خانه آیت‌الله فلسفه ای حضورداشتم و آقای هاشمی آمد. مرحوم فلسفی به آقای هاشمی گفت که شما را شکنجه بدی کردند آقای هاشمی خندیدو بیان کرد من فرد مقاومی هستند و بنیه‌ام خوب است. آمده ام بگویم به فکر زندانیان زیر شکنجه باشید.

وی با بیان این که رهبر معظم انقلاب بیان کردند که هیچ کس نزدیکتر به من از هاشمی نیست، یادآور شد: یک بار دیگر مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز جمعه از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تجلیل کردند و گفتند هاشمی نه تنها از این انقلاب هیچ سودی نبرده بلکه زندگی اش را در راه انقلاب داده و با این حال باز عده ای به ایشان هتاکی می کنند.

رییس مجالس چهارم و پنجم با بیان این که رهبری با هیچ کس رودربایستی ندارد، تاکید کرد: اگر آقای هاشمی کاری کرده بود رهبری ایشان را به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب نمی کردند. یادم می آید که در زمان جنگ آقای هاشمی جانشین فرمانده کل انقلاب بود. وقتی که بحث پذیرش قطعنامه پیش می‌آید، آقای هاشمی به امام گفت اگر فکر می‌کنید پذیرش قطعنامه به شما و انقلاب ضربه می‌زند بگذارید آن را من مطرح کنم تا بعدا من مورد بازخواست قرار گیرم تا این انقلاب بماند و شما نیز ضربه نخورید.

ناطق نوری با بیان اینکه اگر کسی تا آخر انقلاب و تا پای جان به پای رهبری و انقلاب بماند این شخص هاشمی رفسنجانی است، گفت: وقتی که مقام معظم رهبری بستری بودند و آقای هاشمی به عیادتشان رفتند، آیت‌الله خامنه ای گفتند چرا شما آمده‌اید و آقای هاشمی گفت آقا این‌ها که چیزی نیست من با عشق آمده‌ام. این‌ها شعار نیست.

رییس بازرسی دفتر مقام معظم رهبری در خصوص مرحوم دعا گو نیز بیان کرد: ایشان فردی انقلابی، مبارز و شکنجه دیده بود و با صداقت، شجاع، رک وغیرتملق حرف می‌زد و برای همین برخی سخنانش را بر نمی‌تابیدند.

ناطق نوری تملق، رودربایستی و باندبازی را سه آسیب دانست که انقلاب را مانند موریانه موردضربه قرارمی‌دهد و افزود: دعاگو نه متملق بود، نه اهل رودربایستی و نه درهیچ باندی قرار داشت. هرکجا اشتباه می دید انتقاد می کرد. چه این دولت دولت اصلاحات باشد و چه در دولت قبلی. در مصاحبه آخری که در بیمارستان داشت بیان کرد من با این که از دولت آقای روحانی حمایت می کنم به این مسایل هم انتقاد دارم.

کد N516069