لاوروف: تروریست‌ خوب و بد نداریم/ غرب عادت دارد با استانداردهای دوگانه با تروریسم بجنگد

تروريست,روسيه,داعش

وزیر امور خارجه روسیه گفت: قدرت های غربی که از افراط گران به منظور تحریک آن‌ها علیه حکومت‌های مخالف با این قدرت‌ها در خاورمیانه حمایت کردند باید تقسیم کردن تروریست‌ها به تروریست خوب و تروریست بد را متوقف کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای تلویزیونی در شهر سن پترزبورگ با شبکه 5 تلویزیون این کشور اظهار داشت: اکنون که گروه دولت اسلامی عراق و شام(داعش) به عنوان دشمن قسم خورده آمریکا تعیین شده تمایل دارم که یادآور شوم شبه نظامیان داعش همان کسانی هستند که رشد پیدا کرده و در زمان تلاش‌های مربوط به تغییر حکومت در لیبی و سپس هنگام آزمودن چنین تلاش‌هایی در سوریه از حمایت تجهیزاتی و پشتیبانی قدرتمند خارجی برخوردار شدند.

وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان ساخت: هنگامی که ما توجه آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها را به این حقیقت جلب کردیم که تعداد زیادی از تروریست‌ها و افراط گران هستند که با حکومت ها می‌جنگند آن‌ها به ما گفتند که تمام این مسائل به مجرد اینکه آن‌ها حکومت ها را سرنگون کنند سپری خواهد شد و آن‌ها در آینده با این مساله تعامل خواهند کرد اما همه این حرف‌ها غلط از آب درآمد.

لاوروف در یک مورد دیگر خاطرنشان کرد که فرانسه به مسلح کردن شبه نظامیانی پرداخت که با معمر قذافی، دیکتاتور لیبی می‌جنگیدند. اما چندی بعد با همین افراد در مالی درگیر شد و سربازان فرانسوی مجبور شدند با بنیادگرایانی که از کشور پرآشوب لیبی پس از سقوط قذافی به مالی فرار کرده بودند روبرو شود.

وزیر خارجه روسیه گفت: ما نیازمند معیارهای کلی هستیم. اگر با تروریسم می‌جنگیم باید همواره و در هر جایی این کار را انجام دهیم. شما نمی‌توانید تروریست‌ها را به خوب و بد تقسیم کنید چون برخی از آن‌ها ممکن است به شما کمک کنند تا رهبر منتخب و مشروع یک کشور عضو سازمان ملل که شما دوست ندارید سرنگون کنید.

لاوروف تصریح کرد: واشنگتن تاکید می‌کند تروریست‌هایی که توسط آمریکایی‌ها کشته می‌شوند تروریست‌های بد هستند. آمریکایی‌ها تنها پس از آنکه ویدیویی منزجر کننده سر بریدن خبرنگاران امریکایی انتشار یافت از این مساله نگران شدند.

وی عنوان می‌کند این غیرقابل پذیرش و غیرانسانی است و باید با چنین افرادی با چنگ و دندان جنگید اما چرا آمریکایی‌ها تهدید را پیش از آنکه اتفاق بیفتد نمی‌بینند.

لاوروف تاکید می‌کند علت این مساله این است که آن‌ها عادت دارند با استانداردهای دوگانه با تروریسم بجنگند و هنگامی که ما به آن‌ها پیشنهاد دادیم که تلاش‌های‌مان را متحد کرده و به دولت سوریه و مخالفان وطن‌پرست و میانه‌روی سوری کمک کنیم تا جبهه‌ای متحد علیه تروریست‌هایی که در سراسر جمهوری عربی سوریه پراکنده شده بودند تشکیل دهیم آن‌ها هرگز حرف ما را گوش نکردند.

لاوروف گفت: اکنون که آمریکا در تلاش برای تشکیل یک ائتلاف ضدتروریستی است مسکو هیچ تمایلی به پیوستن به آن ندارد.

وی در توجیه این سخن خود گفت: هیچ چیزی وجود ندارد که ما از بابت آن احساس شرمندگی کنیم چرا که ما به عراق، سوریه و دیگر کشورهای جهان عرب کمک می‌کنیم تا پتانسیل‌شان برای جنگیدن با این تروریست‌های شیطانی را تقویت کنند.

وی افزود: روسیه به ارسال سلاح برای دولت‌های عراق، سوریه ، مصر و یمن یعنی همان کشورهایی که بیشترین رنج را از تروریسم دیده‌اند پرداخته و به این ترتیب قابلیت آن‌ها برای مبارزه با تروریست‌ها را تقویت می‌کند. با این حال لاوروف از تمایل دولت‌های غربی برای کمک به دولت مشروع عراق با پتانسیل قابل توجه‌شان برای مبارزه با تروریسم استقبال کرد.

وی خاطرنشان ساخت: دیر انجام شدن این کار بهتر از هرگز انجام نشدنش است. اگر غرب می‌خواهد با تروریسم در دیگر کشورها و به طور مشخص‌تر در سوریه بجنگد باید اجازه دولت مشروع سوریه را برای چنین اقداماتی دریافت کند. دولت سوریه بارها آمادگی خود برای همکاری با شرکای خارجی به منظور نابودکردن تروریسم در خاک آن‌ها را اعلام کرده است.

انتهای پیام

کد N515959