هفت کشوری که در شش سال ریاست جمهوری اوباما بمباران شدند

هواپیماهای آمریکایی روز سه شنبه طی عملیات ائتلاف تحت رهبری آمریکا علیه داعش به مواضعی در سوریه حمله کردند. با وجود این‌که آمریکا از سال 1942 اعلام جنگ نکرده، سوریه هفتمین کشوری است که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا و برنده جایزه صلح نوبل در شش سال ریاست جمهوری‌اش دستور بمباران و یا ادامه حملات به آن را صادر کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از راشاتودی، سوریه تازه‌ترین کشوری است که بدون اجازه بشار اسد به عنوان رئیس جمهور این کشور، واشنگتن دستور حمله به آن را صادر کرده است.

آمریکا و ناتو حملات هوایی خود را روز سه‌شنبه در شمال سوریه علیه شبه‌نظامیان داعش که قسمتی از شمال و شرق سوریه را تصرف کرده‌اند، آغاز کردند.

بر اساس گزارش سازمان نظارت بر حقوق بشر در سوریه تعداد کشته‌ها در حملات نیروهای آمریکایی به 120 تن رسیده و احتمال افزایش این تعداد نیز وجود دارد. به گفته این سازمان هشت غیرنظامی نیز جان خود را در این حملات از دست دادند.

در زیر به اقدامات نظامی واشنگتن طی شش سال زمامداری باراک اوباما اشاره شده است:

"افغانستان (تاکنون-2001)"

حمله آمریکا به افغانستان زمانی رخ داد که در 11 سپتامبر 2001 حملاتی تروریستی در خاک آمریکا صورت گرفت و افغانستان اولین کشوری شد که در پی تحویل ندادن اسامه بن لادن رهبر القاعده، آمریکا آن را در قرن 21 بمباران کرد.

آمریکا بمباران را با حمله به کابل،‌ قندهار و جمال‌آباد بزرگترین شهرهای افغانستان آغاز کرد و با کمک متحدانش جنگ را در این کشور به درازا کشاند؛ جنگی که ده‌ها هزار قربانی بر جای گذاشت. با وجود این‌که خروج تعداد زیادی از نیروهای کشورهای غربی از سال 2011 آغاز شده و تا 2014 به پایان می‌رسد، آمریکا در پی تصویب توافقی برای ادامه نظارت و امنیت در افغانستان است. با این حال حملات هوایی در این کشور همچنان صورت می‌گیرد.

آمریکا از سال 2001 بیش از 100 میلیارد دلار به منظور کمک به افغاستان و آموزش دادن و مجهز کردن نیروهای امنیتی این کشور و به‌روز کردن زیرساخت‌هایش هزینه کرده است. هم‌زمان در این مدت 2200 نیروی آمریکایی در افغانستان کشته و حدود 20 هزار تن زخمی شده‌اند.

حملات و بمباران‌های هوایی آمریکا مسئله‌ای مورد منازعه با رهبران افغانستان بوده است. روسای دولتی افغانستان معتقدند در نتیجه مأموریت بمباران آمریکایی‌ها غیرنظامیان زیادی جان باخته‌اند. تنها طی هفته گذشته موشک‌های آمریکایی 11 غیرنظامی را در شرق این کشور کشتند.

"یمن: (تاکنون-2002)"

مرگ 17 تن از نیروهای دریایی آمریکایی در اکتبر 2000 در حمله شبه نظامیان القاعده به ناو ‌آمریکایی در بندر عدن، یمن را در رادارهای واشنگتن قرار داد. در نوامبر 2002 با چراغ سبز دولت یمن، آمریکا دیگر نیازی به انگیزه اضافی برای اجرای اولین حمله هوایی به خاک یمن نداشت.

هدف این بمباران "قاعد سالم سنیان الحارثی" بود که به اعتقاد واشنگتن ریاست شاخه اجرایی القاعده در یمن را به عهده داشت و مظنون حمله به ناو آمریکایی بود. الحارثی بر اثر اصابت یک موشک که از هواپیمایی بدون سرنشین به ماشین‌اش شلیک شد، از پای درآمد.

به اعتقاد وزیر دفاع وقت آمریکا حملات هوایی این کشور به یمن "بسیار موفقیت‌آمیز" بود و این حملات نه تنها تروریست‌های بسیاری را کشت بلکه آنها را مجبور کرد تا تاکتیک‌های خود را عوض کنند.

درست است که بمباران‌های پراکنده‌ای در خاک یمن توسط نیروهای آمریکایی در دوره ریاست‌جمهوری جورج بوش صورت می‌گرفت اما با به قدرت رسیدن باراک اوباما این حملات افزایش چشم‌گیری پیدا کردند. اسناد محرمانه‌ای که توسط ویکی لیکس منتشر شد نشان داد که دولت یمن به آمریکا اجازه ادامه حملات هوایی علیه مظنونان شبه نظامی القاعده در این کشور را داده بود.

بمباران‌های هوایی آمریکا در یمن تقریبا تنها توسط هواپیماهای بدون سرنشین اجرا می‌شوند و این حملات در سال‌های اخیر به شدت افزایش یافته‌اند. با این حال گروه‌های حقوق بشر نسبت به افزایش قربانیان غیرنظامی در نتیجه حملات آمریکا تحت عنوان "جنگ علیه ترور" ابراز نگرانی می‌کنند. دیده‌بان حقوق بشر طی گزارشی که در سال 2013 منتشر شد، شش حمله هوایی را که در سال 2009 در یمن صورت گرفته بررسی کرد. این سازمان اعلام کرد از 82 نفری که در این حملات هوایی جان باختند، 57 تن غیرنظامی بودند.

"عراق: (2011-2003)"

زمان پنج فوریه 2003 – مکان: سازمان ملل در نیویورک

کالین پاول، وزیر خارجه وقت آمریکا، سخنرانی خود را به پایان رساند؛ سخنرانی که در آن اعلام کرد عراق مسلح به سلاح‌های کشتار جمعی است. بهانه‌ای برای واشنگتن برای ورود به یک درگیری نظامی دیگر. گویا دست‌های بسته سربازان ‌آمریکا در افغانستان برای واشنگتن کافی نبود.

اولین حمله هوایی علیه عراق در 20 مارس 2003 صورت گرفت و طی سه هفته دولت عراق سرنگون شد. با این حال، مانند افغانستان دستیابی به کنترل کامل کشور آسان نبود. چرا که آمریکا و متحدانش ابتدا با مقاومت شدید حامیان صدام، رئیس جمهور سرنگون شده عراق و پس از آن با مقاومت شدید گروه‌های مقاومتی مختلف شیعه و سنی وهم‌چنین با مقاومت القاعده و حامیانش مواجه شدند.

ثابت شده که جنگ و بمباران آمریکا برای مردم عراق فاجعه‌آمیز بوده است. تعداد کشته‌شدگان این جنگ حدود نیم میلیون تن بود. تحقیقات نشان می‌دهد که 70 درصد از کشته‌شدگان عراقی طی سال‌های 2003 تا 2011 به دلایل خشونت‌آمیزی چون شلیک گلوله و انفجار کشته شده‌اند. این تحقیقات همچنین اضافه می‌کند که نیروهای ائتلاف مسئول کشته شدن 35 درصد این قربانیان هستند.

"پاکستان (تاکنون- 2004)"

درست است که حملات هوایی در پاکستان طی دولت جورج بوش آغاز شد اما ریاست اوباما تعداد آنها را به رقم بی‌سابقه‌ای رساند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، از سال 2004، 390 حمله پهپادی در پاکستان صورت گرفته است که حدود 339 حمله در دوران تصدی‌گری اوباما اجرا شده است. این حملات 4000 کشته بر جای گذاشت که حدود یک چهارم آنها غیرنظامی بودند.

تعجبی ندارد که حملات پهپادی تحت رهبری آمریکا موجب اختلافات زیاد بین آمریکا و پاکستان شد. این حملات در صورتی اجرا می‌شدند که حدود 5000 هزار تظاهرات علیه آن‌ها در پاکستان طی این سال‌ها برگزار شد. مردم پاکستان خواستار توقف فوری این حملات در کشورشان و اعزام نیرو به افغانستان از طریق پاکستان بودند.

"سومالی (تاکنون-2007)"

در ژانویه 2007، آمریکا حملات هوایی در سومالی را به بهانه حمله به رهبر مظنون القاعده که به اعتقاد واشنگتن مقصر حمله به سفارت آمریکا در کنیا و تانزانیا بود، آغاز کرد. عبداللهی یوسف احمد، رئیس جمهور وقت سومالی کاملا از این حملات هوایی حمایت کرد.

دخالت نظامی آمریکا در سومالی به صورت گسترده‌ای توسط چشم رادارها نادیده گرفته شد، چرا که به طور قطع توجهات بین‌المللی کمتری به "جنگ علیه ترور" واشنگتن در شاخ آفریقا جلب می‌شد.

با این حال می‌توان از کشته شدن احمد گودان، رهبر گروه الشباب که به القاعده مرتبط است، به عنوان یکی از نتایج حملات هوایی آمریکا در سومالی یاد کرد.

"درباره لیبی چه طور؟"

لیبی احتمالا برای نیروهای اروپا و ناتو و بمباران‌های هوایی‌شان یک استثنا بود. با این حال این آمریکا بود که بر طبل حمایت از سرنگونی معمر قذافی، رهبر سابق لیبی در مارس 2011 نواخت. باراک اوباما به قذافی اولتیماتومی به این مضمون داد: کناره‌گیری کن یا ما بمب بر سرت می‌ریزیم و زمانی که قذافی از گوش سپردن به درخواست‌های واشنگتن امتناع کرد، عملیات نظامی به سرعت شکل گرفت.

انتهای پیام

کد N515803