کلمبیا: ونزوئلا باید در سازمان ملل نقشی موثر و سازنده ایفا کند

ونزوئلا

رئیس‌جمهوری کلمبیا گفت که انتظار دارد ونزوئلا در شورای امنیت کرسی بدست آورد و امیدوار است تا این کشور در قدرتمندترین هیأت سازمان ملل نقش موثری ایفا کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در جریان نشست پشت درهای بسته 23 ژوئیه سال جاری میلادی در نیویورک، نامزدی ونزوئلا برای کسب کرسی در شورای امنیت حمایت یکپارچه کشورهای آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب را به همراه داشت. این مسأله حاکی از آن است که احتمالا ونزوئلا دو سوم اکثریت لازم را برای تضمین کرسی که نماینده این منطقه در رأی‌گیری محرمانه 193 کشور عضو در نشست ماه آتی میلادی مجمع عمومی سازمان ملل است، بدست آورده است.

این کرسی یک خط مشی جنجالی به دولت سوسیالیست نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا می‌دهد. ونزوئلا در مسائل بزرگ همچون سوریه و اوکراین اتحاد خود با روسیه و مخالفتش را با آمریکا نشان داده است.

خوآن مانوئل سانتوس،‌ رئیس‌جمهوری کلمبیا در مصاحبه‌ای در نیویورک گفت: امیدوارم ونزوئلا بتواند موضع موثر و سازنده خود را ادامه دهد. تمامی اعضای شورای امنیت باید یک موضع موثر و سازنده داشته باشند.

وی که برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می‌برد، افزود: بر روی درخواست ونزوئلا برای یک دور دوساله در شورای امنیت سال‌ها کار شده است و بعید به نظر می‌آید که بخواهد در پایان بازی آن را خراب کند.

تلاش اخیر ونزوئلا برای کسب یک کرسی در شورای امنیت منجر به دعوایی با گواتمالا شد. اما در آخر هر دو کشور به نفع پاناما کنار رفتند.

سانتوس گفت: این بار هیچ کشوری ونزوئلا را برای این کرسی به چالش نمی‌کشد چرا که آمریکای لاتین به طور متفق‌القول از نامزدی ونزوئلا حمایت می‌کنند. این مسأله‌ای نیست که یک شبه مطرح شده باشد.

انتهای پیام

کد N515574