استراو: استفاده ایران از بخش اعظمی از سانتریفیوژ‌های کنونی‌اش امری ضروری است

ايران,مذاكرات ايران و گروه 1 5,سانتريفيوژ,مذاكرات هسته‌اي

وزیر امور خارجه سابق انگلیس در یادداشتی در روزنامه‌ دیلی تلگراف با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 تاکید کرد: غرب باید ریسک توافق با ایران را بپذیرد و به این کشور اجازه دهد بخشی از ظرفیت هسته‌ای خود را حفظ کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)؛ جک استراو، وزیر امور خارجه‌ پیشین انگلیس در یادداشت خود با اشاره به دیدار احتمالی رئیس جمهور ایران و دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس نوشت: دیدار حسن روحانی رئیس جمهور ایران و کامرون که برای اولین بار از سال 1979تاکنون در چنین سطحی انجام می‌شود بسیار خوشایند است.

وی در این باره نوشت: اگر این دیدار با به رسمیت شناختن منافع مشترک میان ایران و انگلیس در خصوص امنیت منطقه‌ای، روابط دو جانبه و مساله‌ی هسته‌ای موجب حل مشکلات تاریخی شود، تاثیرات آن بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

جک استراو ادامه داد: ریسک این مذاکرات بالاست. شکست در دستیابی به یک توافق با ایران پس از یک مدت زمان طولانی که قرار است طی هشت هفته آتی به نتیجه برسد می‌تواند بزرگترین اشتباه تاریخی این دهه باشد.

وزیر امور خارجه پیشین انگلیس در ادامه به مذاکرات پیشین ایران و غرب در دوران فعالیت حسن روحانی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران اشاره کرد و نوشت: در آن زمان نیز طرف‌ها به حصول توافق نزدیک بودند اما تندروهایی در دولت جورج بوش با هرگونه امتیاز دهی به ایران مخالفت کردند و در نتیجه میانه روها در ایران بی‌اعتبار شدند و محافظه کاران فرصت را برای خود مناسب دیدند.

ایران پس از پایان دوره ریاست‌جمهوری محمد خاتمی در سال 2005 تنها 200 سانتریفیوژ داشت، اما اکنون حدود 20 هزار سانتریفیوژ در اختیار دارد. گسترش ظرفیت هسته‌ای ایران در سالهایی انجام شد که اسراییل مرتب در مورد تلاش ایران برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای هشدار می‌داد اما این تهدیدات هیچ‌گاه معقول نبوده‌اند و اکنون نیز غیر قابل تصورند.

اکنون با توجه به افزایش تهدیدات داعش محرکه‌ها در خاورمیانه‌ها تغییر کرده است و دشمنان قدیمی در مواجهه با این گروه در یک جبهه قرار گرفته‌اند.

جک استراو که درسالهای 2001 تا 2006 به عنوان وزیر امور خارجه انگلیس فعالیت می‌کرد افزود: نظرسنجی‌ها در ایران نشان می‌دهد که مردم این کشور خواهان دستیابی به توافق هسته‌ای هستند اما نه به هر قیمتی بنابراین مقامات ایرانی نمی‌توانند معامله‌ای را امضا کنند که در آن از حقوق بین‌المللی در برابر برخورداری از انرژی هسته‌ای صلح آمیز چشم پوشی شود.

وی تصریح کرد: ‌از نظر من اینکه به ایران اجازه داده شود با نظارت بین‌المللی بخش اعظمی از سانتریفیوژ‌های کنونی خود را حفظ کند، امری ضروری است. بنابراین آقای کامرون و همکارانش در گروه 1+5 باید مراقب باشند که با خواسته‌های دور از دسترس ممکن است کار خود را بدون توافق پایان دهند که در این صورت هم پیمانان کلیدی انگلیس، شامل چین و روسیه ممکن است فاصله بگیرند.

جک استراو در پایان با اشاره به روابط تجاری میان ایران، آلمان، ایتالیا و فرانسه تاکید کرد‌که انگلیس نیز برای باز کردن جای خود در ایران باید هر چه زودتر مقدمات بازگشایی سفارتش در تهران را فراهم کند.

انتهای پیام

کد N515506