تاکید شورای امنیت بر توقف فوری خشونت‌ها در یمن/تاکید حوثی‌ها بر ورود داعش به یمن

شوراي امنيت,يمن

در حالی که شورای امنیت در بیانیه‌ای از حوثی‌ها در یمن خواست تا سلاح‌های خود را به دولت تحویل دهند، عضو دفتر سیاسی حوثی‌ها اعلام کرد که آنچه در یمن رخ داده انقلابی مردمی است که هدف آن‌ سرنگونی نظام است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، شورای امنیت در بیانیه‌ای اعمال زور و تهدید در یمن را محکوم کرد و خواهان توقف فوری خشونت‌ها در صنعا‌ء، الجوف‌، مأرب و مناطق دیگر شد.

شورای امنیت در این بیانیه ضمن تاکید بر اهمیت تحویل تمامی موسسات کشور به مقامات قانونی بار دیگر آمادگی خود را برای اعمال تحریم‌ها علیه افراد یا گروه‌های یمنی براساس تصمیم قبلی این شورا اعلام کرد.

در این بیانیه از تمامی طرف‌های یمنی به ویژه حوثی‌ها خواسته شده تا به توافقنامه صلح و مشارکتی که روز یکشنبه با آن توافق شد و همچنین به نتایج مذاکرات ملی و از جمله تحویل سلاح خود پایبند باشند.

این در حالی است که عبدر به منصور هادی، رئیس جمهور یمن در سخنانی رخدادهای کشور را توطئه‌ای دانست که از مرزهای یمن تجاوز کرده و برخی گروه‌های داخلی و خارجی در پشت آن قرار دارند که هدف آن‌ها کشاندن یمن به جنگ داخلی است.

وی با بیان اینکه صنعاء هیچ گاه سقوط نخواهد کرد، از حوثی‌ها خواست تا موسسات و نهادهایی را که به تصرف خود درآورده‌اند به مقامات یمن تحویل دهند.

عبدالملک حوثی رهبر حوثی‌ها نیز در سخنانی بر لزوم اجرای کامل توافقنامه، مشارکت ملی تاکید کرد.

در همین راستا علی قحوم‌، عضو شورای سیاسی حوثی‌ها اعلام کرد: برخی افراد در ارتش و دستگاه‌های امنیتی انقلاب را تایید و به موفقیت انقلاب از طریق عدم مقابله با «کمیته‌های مرمی» کمک کردند.

وی گفت: خود وزیر دفاع از نیروهای امنیتی و ارتش خواست تا به مقابله با نیروهایی که وارد صنعاء شده‌اند،‌ نپردازند. در واقع همکاری خوبی میان کمیته‌های مردمی و نیروهای یمنی در مقابله با تکفیری‌هایی که امنیت و ثبات کشور را تهدید می‌کنند، وجود دارد.

قحوم یورش به منزل توکل کرمان‌، فعال سیاسی یمن و غارت منزل وی را تکذیب کرد و گفت: کرمان بخشی از طرح غربی است که هدف آن تحمیل سلطه خود بر یمن و زشت کردن چهره انقلابی است که خواهان تحقق استقلال کشور و یک زندگی اجتماعی ارزشمند برای شهروندان یمنی است.

وی گفت: آنگونه که برخی ادعا می‌کنند صنعاء سقوط نکرده بلکه تحت تسلط انقلابیون با هماهنگی نیروهای پلیس و ارتش جهت حفظ آن از سلطه آمریکا و گروه‌های خارجی است.

علی قحوم عنوان داشت: گروه‌هایی جنایتکار در دولت یمن هستند که تلاش می‌کنند کشور را وارد درگیری‌ها کنند به ویژه پس از اینکه اعضای از گروه «دولت اسلامی» (داعش) وارد صنعاء شده و این گروه‌ها انبارهای سلاح را در اختیار اعضای داعش گذاشتند و لباس ارتش ملی را به آنها پوشاندند تا به مردم یمن حمله کنند.

وی افزود: این مساله حوثی‌ها را واداشت تا کمیته‌های مردمی جهت از بین بردن تروریست‌ها و داعشی‌ها تشکیل دهند.

قحوم خاطرنشان کرد: آنچه در یمن رخ داد انقلاب مردمی است که هدف آن سرنگونی نظام و مقابله با افزایش قیمت‌هاست و در حال حاضر صنعاء امن است.

وی گفت: اخوانی‌های یمن همان کسانی‌اند که کشور را به سمت فساد کشاندند و تلاش می‌کردند تا کشور را ویران کنند اما مردم آن‌ها را از بین بردند.

قحوم تاکید کرد: نقشه‌ای آمریکایی اسرائیلی وجود دارد که هدف آن فروپاشی کشور یمن و تقسیم آن و گسترش طایفه گرایی در یمن است.

پیشتر حوثی‌ها دست به تظاهرات گسترده‌ای علیه دولت یمن زده و خواهان برکناری دولت و کاهش قیمت فرآورده‌های نفتی و سوخت شدند و با تحصن در نزدیکی موسسات اصلی کنترل پایتخت را در دست گرفته بودند اما اخیرا توافقنامه‌ای را با دولت یمن امضا کردند که بر اساس آن دولت کنونی تغییر می‌کند.

انتهای پیام

کد N515407