تاکید روسای جمهور ایران و اتریش بر تعمیق مناسبات دوجانبه

سیاسی

روسای جمهوری ایران و اتریش در دیدار روز گذشته خود در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل بر تعمیق مناسبات دو جانبه تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اتریش، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در حاشیه حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک در دیدار با هاینس فیشر همتای اتریشی خود علاوه بر ابراز علاقمندی نسبت به گسترش سطح مناسبات دوجانبه اظهار داشت: تهران علاقمند است تا مناسبات علمی خود با وین را  افزایش دهد.

رئیس جمهوری ایران در ادامه گفتگو با همتای اتریشی خود با اشاره به مذاکرات هسته ای با گروه 1+5 خاطر نشان کردند: فعالیت صلح آمیز هسته ای حق ایران بوده و این امر برای توسعه برنامه های زیرساختی آتی ایران لازم است.

هانس فیشر با اشاره به مذاکرات ایران با 1+5 اظهار امیدواری کرد با دستیابی به توافق  های لازم زمینه برای افزایش تعامل میان ایران و اتحادیه اروپا فراهم شود.

روحانی در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به شریح اوضاع عراق و سوریه، گفت: برخی از کشورها گمان می‌کردند با ارسال کمک‌های مالی و تسلیحاتی می‌توانند در زمان کوتاهی حکومت سوریه را سرنگون کنند، که این امر متاسفانه درباره عراق نیز صدق می کند.

رئیس‌جمهوری اتریش نیز در این دیدار با اشاره به روابط دیرینه و تاریخی دو کشور از ارتقاء مناسبات اقتصادی، فرهنگی و علمی دو جانبه استقبال کرد و گفت: هدف اتحادیه اروپا این است که در زمینه تأمین انرژی خطوط متنوعی در اختیار داشته باشد و همکاری با ایران برای اتحادیه اروپا ثمربخش است.