تغییر موضع اردوغان در قبال ائتلاف ضد داعش: ما هم نقش خود را ایفا خواهیم کرد

تركيه,داعش,اردوغان

رییس جمهوری ترکیه با اعلام تمایل کشورش برای حمایت بیشتر از عملیات غرب و متحدان عربی‌اش علیه داعش گفت‌: این حمایت‌ها شامل مداخله نظامی می‌شود.

رییس جمهوری ترکیه با اعلام تمایل کشورش برای حمایت بیشتر از عملیات غرب و متحدان عربی‌اش علیه داعش گفت‌: این حمایت‌ها شامل مداخله نظامی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس‌، رجب طیب اردوغان‌، رییس جمهور ترکیه چند ساعت پس از آغاز حملات هوایی ائتلاف ضد داعش تغییری بالقوه در موضع این کشور درباره تلاش‌های بین الملللی برای مقابله با این گروه ابراز کرد.

اردوغان این تغییر مواضع را در حاشیه نشست سالانه سران کشورهای جهان در سازمان ملل و یک روز پس از درخواست وزیر خارجه آمریکا از ترکیه برای انجام اقدامات قاطعانه‌تر علیه داعش مطرح کرد.

ترکیه به عنوان متحد آمریکا و عضو ناتو تاکنون در ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریکا برای حمله نظامی به شبه نظامیان داعش که قسمت‌های بزرگی از سوریه و عراق را غصب کرده‌اند،‌ همکاری کرده است.

به گفته جان کری وزیر امور خارجه آمریکا این اتحاد تلاش کرد تا تعهد کشورها برای کمک‌های مختلف را برای مقابله با داعش جلب کند اما این کمک‌ها تاکنون محدوده بوده است.

اما اکنون اردوغان نشانه‌هایی از تغییر در مواضع را ابراز می‌کند او اعلام کرد: ما نقش خود را ایفا خواهیم کرد. به امید خدا ما در مورد این موضوع در دولت گفت وگو می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه نقش ترکیه در این اتحاد چه خواهد بود گفت: می‌تواند شامل هرچیزی باشد هم سیاسی و هم نظامی.

ترکیه مهم‌ترین حامی شورشیان سوریه بود و همچنین به هزاران جنگجوی خارجی اجازه داد تا از طریق مرز مشترک با سوریه وارد این کشور شوند.

انتهای پیام

کد N515113