منصوری آرانی:

بازگشایی سفارت انگلیس نیازی به مصوبه مجلس ندارد

ايران,انگليس,روابط ايران و انگليس

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس گفت که بازگشایی سفارت انگلیس در ایران و ارتقای روابط دو کشور در حد سفیر نیازی به مصوبه مجلس ندارد.

عباسعلی منصوری آرانی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایسنا اظهار کرد: ما برای بازگشایی سفارت انگلیس در ایران منعی نداریم. آنچه که در مجلس هشتم مصوب شده بود نیز دولت را موظف به کاهش سطح روابط با انگلستان کرده بود، اما در همان مصوبه به دولت اجازه داده شده اگر شرایط ایجاب کرد و تشخیص داد که منافع ما در گسترش روابط است نسبت به ارتقای روابط اقدام کند.

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس با بیان اینکه بازگشایی سفارت انگلیس و ارتقای روابط ایران و انگلیس در حد سفیر به اراده طرفین بستگی دارد، خاطرنشان کرد: این موضوعی نیست که از طرف مجلس نهی شده باشد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: دکترین سیاست خارجی ما ارتباط با دنیا را در چارچوب منافع ملی‌مان توصیه کرده و مقام معظم رهبری هم خط قرمز را روشن کرده است؛ یکی رژیم صهیونیستی که ما از بنیاد آن را قبول نداریم و دیگری آمریکا که به تعبیر امام تا زمانی که روابط‌مان گرگ و میش است آن را خط قرمز تلقی می‌کنیم.

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس با بیان اینکه دولت حق دارد روابط با سایر کشورها را بر مبنای دکترین نظام جمهوری اسلامی توسعه دهد، اظهار کرد: این از محاسن دولت است که روابطش را با دنیا توسعه دهد؛ چرا که اگر ما می‌خواهیم اقتصادمان را بهبود ببخشیم بدون توسعه روابط خارجی امکان‌پذیر نیست. در واقع ایفای نقش در بازارهای جهانی بدون ارتباطات خارجی میسر نخواهد بود و هیچ کس در دولت، مجلس و گروه‌های سیاسی هم معتقد به این نیست که باید دیواری به دور کشور بکشیم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس توسعه روابط را جزئی از توسعه و پیشرفت دانست و خاطرنشان کرد: ما باید در همین مسیر حرکت کنیم چرا که مباحث سیاسی با بحث‌های اقتصادی، ‌فرهنگی، اجتماعی و حتی دفاعی گره خورده است.

منصوری آرانی با اشاره به ملاقات ظریف با وزیر خارجه انگلیس و همچنین دیدار روحانی با دیوید کامرون نخست‌وزیر انگلیس، گفت: شکل‌گیری این ملاقات‌ها به معنای توسعه و گسترش روابط و برداشتن سوء تفاهمات است و در صورتی که این اقدام در مسیر منافع ملی ما باشد ما باید با هر کشوری جز کشورهایی که خط قرمز ما هستند روابط‌مان را توسعه دهیم.

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس با موفقیت‌آمیز خواندن عملکرد وزیر خارجه در یک سال گذشته، تصریح کرد: آقای ظریف از مجلس رای اعتماد گرفته و در یک سال گذشته نیز اقدامی خارج از برنامه‌های ارائه شده انجام نداده است. 80 درصد مردم هم سیاست خارجی را موفق می‌دانند و بنابراین اعتماد مردمی پشتیبان سیاست خارجی کشور است. رهبری نیز بارها گفته‌اند که اعتماد دارند و حمایت می‌کنند پس جایی برای بحث باقی نمی‌ماند.

انتهای پیام

کد N515054