درج نام تروریست‌های خارجی در "لیست سیاه" شورای امنیت

یک کمیته شورای امنیت سازمان ملل نام ده‌ها تن از تروریست‌های خارجی، حامیان مالی و جذب‌کنندگان مرتبط با داعش در عراق، سوریه، افغانستان، تونس و یمن را در لیست سیاه قرار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این تلاش برای تحریم افرادی از فرانسه، عربستان، نروژ، سنگال و کویت بود که هدف تحریم‌های کمیته تحریم‌های القاعده در شورای امنیت قرار گرفت و شامل منع سفر، ضبط دارایی‌ها و تحریم تسلیحاتی می‌شود.

فرانسه نام سه تن و آمریکا نام 11 تن را به این کمیته ارائه کرده بود که شامل گروه انصارالشریعه تونس و گردان‌های عبدالله عزام مرتبط با القاعده هم می‌شد. این اقدام سازمان ملل احتمالا امروز (چهارشنبه) با صدور قطعنامه‌ای در شورای امنیت همزمان خواهد شد و ریاست این نشست را باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا بر عهده خواهد گرفت و در خصوص سرکوب شبه‌نظامیان خارجی تندرو بحث و تبادل نظر خواهد شد.

درج نام این افراد در لیست سیاه شورای امنیت با درخواست اوباما برای ایجاد ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با داعش که مناطق بسیاری را در عراق و سوریه تصرف کرده است، مصادف شد و ائتلاف تحت رهبری آمریکا از روز سه‌شنبه حملات خود را علیه آنچه اهداف داعش در سوریه خوانده شده، آغاز کرد.

تحریم‌ها علیه افراد ذکر شده شامل منع سفر، ضبط دارایی‌ها و تحریم تسلیحاتی است و از جمله این افراد "عبدرالرحمن محمد مصطفی القدولی"، از رهبران ارشد القاعده در سوریه است که یک عراقی است و پیشتر به عنوان معاون القاعده در عراق در کنار ابومصعب الزرقاوی، رهبر این گروه فعالیت می‌کرد.

انتهای پیام

کد N514816