خارقانی در گفت‌وگو با ایلنا:

سفر روحانی به نیویورك، در مذاكرات هسته‌ای اثر مثبت دارد

سیاست خارجی

روحانی آن قدر شجاع است كه اگر به این نتیجه برسد كه منافع ملی ایران در گرو مذاكره است حتما این كار انجام بدهد.

سفیر اسبق ایران در آلمان معتقد است كه سفر رئیس جمهور به نیویورك می‌تواند به پیشبرد مذاكرات موثر است.

شمس‌الدین خارقانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص تاثیر سفر رئیس جمهور به نیویورك در مذاكرات هسته‌ای گفت: فكر می‌كنم كه سفر آقای روحانی به نیویورك دو دلیل داشته باشد كمااینكه آقای روحانی تا هفته پیش نیز برای رفتن به نیویورك مردد بودند و تصمیم نهایی گرفته نشده بود.

وی ادامه داد: اولین دلیل حضور آقای روحانی می‌تواند این باشد كه رئیس جمهور در این سفر می‌خواهد نظرات نظام جمهوری اسلامی را درباره مسائل بین‌المللی و به خصوص مسائل منطقه‌ای را بیان كند بالاخص اینكه بسیاری از كشورها خواستار شنیدن و آگاه شدن از نظرات جمهوری اسلامی ایران هستند.

این كارشناس مسائل بین‌المللی با بیان اینكه مجمع عمومی سازمان ملل بزرگترین اجلاس سالیانه سازمان ملل است، اظهار داشت: در این اجلاس سران و مقامات ارشد كشورها حضور دارند و آقای روحانی می‌تواند در دیدارها و ملاقات‌هایی كه دارند نه تنها نظرات ایران را بیان كنند بلكه به تامین منافع ملی ایران و جلب نظر كشورهای دیگر كمك كنند.

خارقانی در تشریح دلیل دوم احتمالی سفر روحانی به نیویورك تصریح كرد: دلیل احتمالی دوم سفر روحانی به نیویورك می‌تواند در خصوص مسئله هسته‌ای باشد. اگر روابط ایران با 1+5 در حال بحران شدیدی بود، ایشان در اجلاس مجمع عمومی شركت نمی‌‌كرد. تصور می‌كنم خوش‌بینی‌های ایجاد شده حاصل از مذاكرات هم از سوی ایران و هم از سوی اروپا و آمریكا منجر به این سفر شده است.

سفیر اسبق ایران در آلمان با اشاره به دیدار احتمالی روحانی با سران كشورهای 1+5 خاطرنشان كرد: این دیدارها و ملاقات‌ها كمك می‌كند تا راه‌حل‌ها و نظرات جدید بیشتر و بهتر مورد ملاحظه و مذاكره قرار گیرند تا بهترین راه‌حل اتخاذ شود.

وی افزود: به نظر می‌رسد هم اروپا و هم‌ آمریكا به خاطر فشارهای سنگینی كه در منطقه مانند یمن، لیبی، سوریه و داعش احساس می‌كند، نمی‌خواهد مشكلی به مشكلات فعلی‌اش اضافه كند و سعی می‌كنند كه از این فرصت به بهترین نحو استفاده كند.

این تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی تاكید كرد: در مجموع فكر می‌كنم كه حاصل مذاكرات نیویورك منجر به رسیدن به یكسری از توافقات ضمنی باشد كه ما را به یك توافقات كلی و نهایی در زمان مقرر رهنمود می‌كند.

خارقانی در خصوص حاشیه‌سازی‌هایی كه درباره سفر رئیس جمهور به نیویورك و ملاقات احتمالی روحانی با رئیس جمهور آمریكا از سوی افراطیون شده است، عنوان كرد: همه گروه‌ها آزاد هستند تا نظرات‌شان را بیان كنند چراكه آقای روحانی، رئیس جمهور همه مردم است ولی به نظر می‌رسد كه برخی منافع ملی را در نظر نمی‌گیرند.

سفیر اسبق ایران در آلمان اضافه كرد: رفتار آقای روحانی نشان می‌دهد كه ایشان اگر به نتیجه‌ای برسد و تصمیمی اتخاذ كنند، آن را اجرایی می‌كنند و در برابر فشارها نیز مقاومت می‌كنند. به نظرم، آقای روحانی آن قدر شجاع است كه اگر به این نتیجه برسد كه منافع ملی ایران در گرو مذاكره است حتما این كار انجام بدهد.

وی ادامه داد: مردم ما نیز آن قدر آگاه هستند كه خود را درگیر بازی‌های سیاسی جناحی نكنند.

کد N514513