دکتر روحانی در دیدار با رییس جمهوری ونزوئلا:

کشورهای قربانی تروریسم، در مبارزه با تروریسم باید پیشگام باشند

ونزوئلا,حسن روحاني

رییس جمهوری در دیدار با «نیکلاس مادورو»، رییس جمهوری ونزوئلا، روابط دو کشور را مستحکم ارزیابی کرد و گفت: ایران و ونزوئلا اهداف مهم و مشترکی را دنبال می‌کنند، لذا روابط دو کشور باید در بالاترین سطح توسعه پیدا کند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، روز سه شنبه در جریان سفر به نیویورک که به منظور شرکت و سخنرانی در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام گرفته است، با رییس جمهوری ونزوئلا دیدار و گفت‌وگو کرد.

رییس جمهور در این دیدار، بر اراده ایران برای ادامه روابط مثبت و سازنده با ونزوئلا اشاره کرد و گفت: همان علاقه قبلی برای تحکیم روابط ایران و ونزوئلا پابرجا است و در این راه، اعتقاد داریم که کشورهای دیگر نباید بر روی این روابط دوستانه تأثیر بگذارند.

دکتر روحانی با ابراز خرسندی از آرامش و ایجاد شرایط پایدار در ونزوئلا، بر اراده ایران جهت ارتقای روابط با ونزوئلا تأکید کرد و یادآور شد: ایران و ونزوئلا در حوزه مسائل بین‌المللی دارای مواضع مشترک قابل توجهی هستند؛ از جمله نظر دو کشور درباره مبارزه با تروریسم، نظری واحد است.

وی اظهار کرد: نمی‌توان باور کرد کسانی که همین گروه‌های تروریستی را ایجاد کرده‌اند، امروز درصدد از بین بردن آنها باشند. امروز کشورهایی که قربانی اصلی تروریسم هستند باید در راه مبارزه و از بین بردن تروریسم، پیشگام باشند. به عنوان مثال باید مردم سوریه و عراق در برابر تروریسم بایستند و دیگران در این راه به آنها کمک کنند.

رییس جمهور در ادامه سخنانش، همچنین مواضع رییس جمهوری ونزوئلا در زمینه مسائل منطقه خاورمیانه و به ویژه درباره موضوع فلسطین را قابل تقدیر دانست.

«نیکلاس مادورو»، رییس جمهوری ونزوئلا نیز در این دیدار، با اشاره به توصیه هوگو چاوز، رییس جمهوری فقید این کشور درباره اهمیت توسعه روابط ونزوئلا با ایران، تقویت برادری و همکاری با ایران را از اولویت‌های ونزوئلا نام برد.

وی در بخش دیگر سخنانش، تروریست‌ها را دشمنان واقعی بشریت دانست و اظهار داشت: عده‌ای تروریست‌ها را به سلاح و موشک مجهز کردند و امروز در صدد مبارزه با آنها برآمده‌اند. برای حل این معضل، کشورهای مستقل مانند ایران باید برای کمک به عراق و سوریه وارد صحنه شوند.

وی نگاه‌های منفعت‌جویانه در برخورد با تروریسم را عامل توسعه این مشکل جهانی دانست و تأکید کرد، سازمان ملل متحد و نهادهای بین‌المللی باید در ریشه‌یابی این گروه‌های تروریستی فعالانه عمل کنند.

رییس جمهوری ونزوئلا همچنین به تحولات اخیر در بازار انرژی و همکاری های دو کشور در سازمان اوپک اشاره کرد و خواستار نقش بیشتر ایران برای هماهنگی گسترده‌تر اعضای اوپک شد.

انتهای پیام

کد N514473