امضای نخستین سند کمیته مشترک سیاسی ایران و دولت کویت

نخستین نشست کمیته سیاسی مشترک ایران و دولت کویت به ریاست معاونان وزیران خارجه دو کشور در تهران تشکیل شد و در آن موضوعات دوجانبه و آخرین تحولات منطقه مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خالد سلیمان جارالله، قائم مقام وزارت خارجه و رییس هیات کویتی با رو به رشد خواندن روابط دو کشور، بر اراده جدی دولت کویت برای توسعه روابط دوجانبه در همه زمینه‌ها تاکید کرد.

او با اشاره به نقش مهم و سازنده ایران در تحولات منطقه از جمله عراق و سوریه، خواستار همکاری با کشورمان در مبارزه با گروهک تروریستی داعش شد.

قائم مقام وزارت خارجه کویت هم‌چنین با تاکید بر تهدیدات جدی گروه تروریستی داعش علیه کشورهای منطقه، استمرار رایزنی و همکاری بین دو کشور در این خصوص را ضروری دانست.

حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه و رییس طرف ایرانی کمیته سیاسی مشترک نیز در این نشست آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همه جانبه روابط با کشور کویت و اجرای موافقت‌نامه‌ها و یادداشت‌تفاهم‌های امضاء شده بین دو کشور را اعلام کرد.

وی با تایید اظهارات مقام کویتی درباره تهدیدات مشترک منطقه‌یی از جمله گروهک تروریستی داعش تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا خطر گروه تروریستی مذکور را به حامیان مالی و سیاسی آن و جهانیان گوشزد کرده بود و در حال حاضر نیز در مبارزه با آن هیچ گونه تردیدی به خود راه نداده و منتظر تصمیمات ائتلاف‌ها نخواهد ماند.

در ادامه این نشست صورت جلسه توافقات میان دو کشور به امضای دو طرف رسید که حاوی توافق بر سر تداوم گفت‌وگوها برای حل و فصل موضوع فلات قاره، صدور گاز به کویت، تسهیل صدور روادید برای اتباع ایرانی، اجرایی کردن موافقت‌نامه‌های امنیتی، گمرکی، حمل و نقل هوایی، زیست محیطی و جهانگردی، تداوم سفر مقامات عالی دو کشور و رایزنی در خصوص مسائل مربوط به روابط دوجانبه در کلیه زمینه ها و امور منطقه ای می باشد

از سوی جمهوری اسلامی ایران حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه در امور عربی و آفریقا و از سوی دولت کویت خالد سلیمان جارالله، قائم مقام وزیر خارجه کویت این صورت جلسه را امضاء کردند.

انتهای پیام

کد N514355