زاهدی در نطق میان‌دستور:

رئیس جمهور به لبخندهای مغرضانه و فریبنده استکبار نه بزرگ خواهد گفت

مجلس

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر رئیس جمهور به نیویورک گفت: یقین داریم که روحانی نماد عزت و غرور ملی در آنجا خواهد بود و به لبخندهای مغرضانه و فریبنده استکبار نه بزرگ خواهد گفت.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی محمدمهدی زاهدی، نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی در نطق میان‌دستور با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید فعالیت تازه مدارس و مراکز آموزشی را به دانش آموزان، معلمان اعضای هیات علمی دانشگاه ها و دانشجویان تبریک گفت.

وی تقارن هفته دفاع مقدس با آغاز سال تحصیلی را در مدارس و دانشگاه ها به فال نیک گرفت و گفت: امیدوارم کلاس و مدرسه عشق که در صحنه های مختلف دفاع مقدس شاهد آن بودیم با مجاهدت معلمان عزیز در صحنه علم و فناوری و تعلیم و تربیت همچنان ادامه داشته باشد که عزت و عظمت کشورمان در گرو آن است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به سفر رئیس جمهور به نیویورک گفت: برای ایشان در این سفر آرزوی موفقیت می کنیم و یقین داریم که ایشان نماد عزت و غرور ملی در آنجا خواهد بود و به لبخندهای مغرضانه و فریبنده استکبار نه بزرگ خواهد گفت.

زاهدی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش مشکل ساختاری دارد، گفت: علی رغم اینکه حدود 22 هزار میلیارد تومان بودجه به آموزش و پرورش اختصاص داده می شود، اما 98 درصد آن صرفا هزینه جاری می شود، مگر می توان این دستگاه عظیم را با چنین وضعی اداره کرد، چاره ای نیست جز تغییر اساسی در ساختار وزارت آموزش و پرورش که انشاءالله در این زمینه دولت و وزارت آموزش و پرورش تلاش نمایند و مجلس شورای اسلامی نیز آماده همکاری در این زمینه است.

نماینده مردم کرمان گفت: در سند بنیادین تحول آموزش و پرورش اشاره به حیات طیبه شده است برای حصول این آرمان و چشم انداز مورد نظر که همان حیات طیبه است، باید برنامه جامع و تربیت فعالیت آموزشی تدوین شود، برای آن باید از ظرفیت حوزه، دانشگاه و بزرگان تعلیم و تربیت استفاده کنیم.

وی افزود: بی شک توسعه و تعمیق فرهنگ اقامه نماز در مدارس و اجزاء توسعه فرهنگ قرآنی در مدارس باید در اولویت قرار گیرد.

این نماینده مجلس با اشاره به سند بنیادین تحول آموزش و پرورش افزود: برخی موارد از اهمیت فوق‌العاده ای برخوردار هستند، لایحه رتبه بندی معلمان هر چه سریعتر انشاءالله در دولت تصویب و به مجلس شورای اسلامی ارائه گردد، ارائه زیرنظام‌های سند تحول از واجبات است و بدون اجرا شدن زیرنظام ها سند تحول قابل اجرا نیست که انشاءالله شورای آموزش و پرورش با اولویت روی آن کار کند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: با توجه به حجم وسیع مدارسی که باید تخریب و مجددا تاسیس شوند و یا مدارسی که نیاز به مقاوم سازی دارند، می طلبد که دولت در لایحه ای حدود یک‌میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی را برای انجام این مهم به مجلس ارائه دهد که خدای ناکرده در حادثه غیرمترقبه ای شبیه زلزله های 2- 3 سال گذشته شاهد تلفات انسانی دانش آموزان نباشیم.

زاهدی بر ضرورت توجه به حقوق بازنشستگان فرهنگی در کنار رتبه‌بندی معلمان شاغل تاکید کرد.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به حوزه علم و فناوری اشاره کرد و افزود: از مقام معظم رهبری بخاطر ابلاغ سیاست های کلی علم و فناوری تشکر و قدردانی می کنیم. حال وظیفه مجلس و دولت است که با همکاری یکدیگر این سیاست ها را جنبه اجرایی دهند، اما متاسفانه در لایحه بودجه سال 93 برای اولین بار به میزان اعتبار پژوهشی کشور توجه نشد و از آنچه که انتظار می رفت به مراتب کمتر شد. حتی با پیشنهاد کمیسیون آموزش در زمینه فناوری برای اختصاص حداقل یک درصد تولید ناخالص ملی برای امر پژوهش نه مجلس و نه دولت در این زمینه موافقت ننمود، در حالی که در پایان برنامه پنجم توسعه باید به 3 درصد برسیم و در سیاست های ابلاغی اخیر مقام معظم رهبری نیز ایشان مطالبه نمودند که تا پایان سال 1404 پیشرفت فنی و پژوهشی باید به 4 درصد برسد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی امیدواری کرد که دولت و مجلس شورای اسلامی در بررسی بودجه سالیانه به این امر مهم توجه داشته باشند.

این نماینده مجلس با اشاره به برخی انتظارات از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: پیاده نمودن سند دانشگاه اسلامی و نقشه جامع کشور، اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان به عنوان موتور محرکه اقتصاد مقاومتی که باید در راستای آن شرکت های دانش‌بنیان را تقویت کرد، توسعه کمی و کیفی و راه اندازی شرکت های دانش بنیان در این دو وزارتخانه برای خروج از اقتصاد تک محور، پروژه های تحقیقاتی در این دو وزارتخانه و دانشگاه ها با هدف ماموریت محور بودن از جمله انتظاراتی است که از این دو وزارتخانه وجود دارد.

وی ادامه داد: از دولت می خواهیم که بودجه دانشگاه ها را بر اساس سرانه دانشجویی تنظیم کند، دانشگاه ها و مسئولین آنها باید مراقب باشند که دانشگاه ها باشگاه سیاسی احزاب نشود که بی شک به روند توسعه علمی کشور آسیب خواهد زد.

زاهدی گفت: از رئیس جمهور انتظار داریم که هر چه سریعتر وزیر علوم را به مجلس معرفی کند. وزیر ضمن اینکه مقبولیت بالای علمی در محیط دانشگاهی دارد، فردی متعهد، ولایت‌مدار، دارای مشی معتدل و بدون حاشیه باشد.