در جمع خبرنگاران مطرح شد؛

واکنش ولایتی به طرح قطع اتصالات سانتریفیوژ‌ها/ جلسه فوق‌العاده جنبش غیرمتعدها برای مقابله با افراط گرایی

سیاست خارجی

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به پیشنهاد جدید غربی‌ها برای قطع اتصالات سانتریفیوژ‌ها واکنش نشان داد.

علی اکبر ولایتی، رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه دیدار خود با خالد سلیمان جارالله، قائم مقام وزیر خارجه‌ کویت با حضور در جمع خبرنگاران درباره پیشنهاد جدید غربی‌ها برای قطع اتصالات سانتریفیوژ‌ها گفت: ما هم این اخبار را شنیده‌ایم ولی مواضع جمهوری اسلامی ایران مواضعی است که بارها توسط مقام معظم رهبری اعلام شده و این مواضع به جز چیزهایی است که آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند.

وی افزود: مواضع جمهوری اسلامی ایران در رابطه با بحث هسته‌ای استفاده صلح آمیز و در جهت مقاصد صنعتی بوده و هم‌چنین اینکه بتوانیم از این نیروی بسیار مهم که کم‌ترین آلودگی را در محیط ایجاد می‌کند انرژی تولید کرده و از آن استفاده کنیم.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای حق همه‌ کشورهایی است که معاهده‌ ان‌.پی‌.تی‌ را امضاء کرده‌اند و این حرفی که از سوی آمریکایی‌ها زده شده است حرف تازه‌ای نبوده و مواضع جمهوری اسلامی ایران کاملا با آن متفاوت است. جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه زیر بار این تحمیل‌هایی که خارج از قواعد بین‌المللی بوده و از سوی امریکایی‌ها می‌خواهند به ایران تحمیل کنند نخواهند رفت.

ولایتی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که انتظارها از رییس‌جمهور در سفر به نیویورک چیست؟ خاطرنشان کرد:‌ بدون تردید این سفر آقای روحانی همانند سفر گذشته وی به نیویورک بوده و ایشان قطعا مواضع ملت ایران را مطرح می‌کند. هم‌چنین امیدواریم رییس‌جمهور ما همانند سفر قبل از مصالح جمهوری اسلامی ایران دفاع کرده و سفر پربار و پربرکتی داشته باشد.

وی در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با ظرفیت‌های جنبش غیرمتعهدها برای مقابله با داعش نیز گفت: جنبش غیرمتعهدها بدون تردید با توجه به این که حدود 120 کشور در آن عضو هستند و در حال حاضر هم ایران ریاست دوره‌ای آن را بر عهده دارد می‌تواند با مشورت بین کشورهای عضو در این زمینه تاثیر زیادی داشته باشد.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: ممکن است جنبش غیرمتعهدها جلسه فوق‌العاده‌ای را برای مقابله با افراط‌گری و ایجاد اختلال در زندگی عادی مردم بی‌گناهی که در کشورهای اسلامی و جهان سوم مورد تعرض گروه‌های تروریستی قرار می‌گیرند داشته باشد. هم‌چنین برگزاری گفت‌وگوها و تبادل نظرهایی بین کشورهای عضو غیرمتعهدها که دو سوم کشورهای عضو سازمان ملل را تشکیل می‌دهند نیز می‌تواند موثر باشد. علاوه بر این از آن‌جا که ایران و کویت هر دو عضو جنبش غیرمتعهدها هستند می‌توانند گفت‌وگوهایی را نیز در این زمینه داشته باشند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در رابطه با این که آیا سفر روحانی به نیویورک و درخواست‌های متعددی که مسوولان کشورهای مختلف برای ملاقات و گفت‌وگو با وی دارند را می‌توان فصل جدیدی در روابط خارجی ایران دانست یا خیر؟ گفت: با توجه به موقعیت زمانی حساس و مهمی که در آن هستیم می‌توان گفت این اجلاس فرصتی برای کشورهایی است که به مناسبت تشکیل اجلاس مجمع عمومی سازمان مل متحد به نیویورک سفر می‌کنند و علاوه بر این که دیدگاه‌های جهانی خود را برای رییسان و نمایندگان سایر کشورها بیان می‌کنند فرصتی هم فراهم می‌شود تا ملاقات‌های دو جانبه‌ای با روسای سایر کشورها داشته باشند.

ولاتی در خاتمه اظهارامیدواری کرد روحانی از این سفر با دست پر برگردد و آن چه که به دست می‌آورد در راستای منویات و مطالبات مقام معظم رهبری باشد.