امیر شمخالی مطرح کرد:

ساخت رادار کیهان صددرصد بومی و بدون بهره از نمونه خارجی

نیروهای مسلح

معاون تحقیقات و جهاد خودکفایی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء از ساخت رادار کیهان با قابلیت رهگیری و شناسایی توسط متخصصان ایرانی و صد در صد بومی خبر داد و گفت: رادار کیهان هیچ نمونه خارجی نداشته و قابلیت‌های این رادار بسیار ارزشمند است.

به گزارش خبرنگار مهر، امیر شمخالی معاون تحقیقات و جهاد خودکفایی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء امروز ظهر در نشست خبری که در سازمان عقیدتی سیاسی ارتش به مناسبت دومین روز از هفته دفاع مقدس برگزار شد اظهار داشت: ارتش جمهوری اسلامی از سامانه‌هایی با طول عمر بسیار بالا در جهان برخوردار است که از آنها استفاده به‌روز می‌شود.

وی با بیان اینکه چهار ماموریت کشف، شناسایی، رهگیری و انهدام توسط سامانه‌های پدافند هوایی انجام می‌شود افزود: ما تاکنون توانسته‌ایم تمام رادارها و سامانه‌های خود را که در گذشته تولید شده بودند و عمر نسبتا طولانی داشتند بهینه سازی کنیم.

معاون تحقیقات و جهاد خودکفایی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء با تاکید بر ساخت چندین رادار بومی توسط متخصصان کشورمان تصریح کرد: رادار کیهان جدیدترین راداری است که روز گذشته در رژه نیروهای مسلح به نمایش درآمد و ضمنا این رادار هیچ نمونه خارجی ندارد.

امیر شمخالی با اشاره به سامانه‌های فرمانده کنترل اظهار داشت: این سامانه‌ها تمام اشیا پرنده را در مدت زمان دو دقیقه شناسایی می کند که این مسئله از ویژگی‌های ممتاز این سامانه ها به شمار می رود.

وی همچنین از سامانه انهدام تلاش نام برد و افزود: این سامانه می‌تواند با تجهیز شدن چندین موشک نسبت به انهدام هدف اقدام کند.

معاون تحقیقات و جهاد خودکفایی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء با اشاره به رادار فتح که راداری بومی و ساخت متخصصان ایرانی است گفت: این رادار دوربرد و کنترلی است که برای شناسایی اهداف با سطح مقطع بسیار کوچک کارایی بسیار زیادی دارد.

امیر شمخالی در پاسخ به این سوال که ساخت سامانه S300 در چه مرحله ای قرار دارد گفت: ساخت این سامانه پیشرفت های بسیار خوبی داشته است.