ولایتی در جمع خبرنگارن مطرح كرد:

احتمال تشکیل جلسه فوق‌العاده برای مقابله با داعش از سوی جنبش عدم تعهد

سیاست داخلی

فصل جدیدی در روابط ایران با دیگر کشورها ایجاد شده است که با توجه به موقعیت زمانی حساس گوناگون این سفر می‌تواند فرصتی برای همه کشورها باشد تا به مناسبت تشکیل اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل به طرح دیدگاه‌های جهانی خود برای روسا و نمایندگان دیگر کشورها باشد.

مشاور امور بین‌الملل رهبری از احتمال تشکیل جلسه فوق‌العاده برای مقابله با داعش از سوی جنبش عدم تعهد خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در حاشیه دیدار خالد الجارالله با علی اکبر ولایتی درباره این دیدار گفت: ما در این دیدار درباره روابط دو کشور صحبت کردیم و در این باره من به صحبت‌های ایشان به خوبی گوش کردم که این دیدگاه‌ها حاکی از علاقه شدید به توسعه و تحول در زمینه ارتباط بین دو کشور است.

وی ادامه داد: ما سعی کردیم در این دیدار راجع ‌به سفر امیر کویت که در ژوئن گذشته داشتیم، صحبت کنیم زیرا ما آن سفر را سفری تاریخی برای توسعه روابط تاریخی خودمان می‌دانیم.

قائم مقام وزیر خارجه کویت ادامه داد: ما سعی کردیم در این سفر درباره توافقاتی که بین امیر کویت و جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته بود، گام‌های اجرایی و توافق‌هایی در زمینه همکاری اقتصادی داشته باشیم. ما در این دیدار به دیدارهای مسئولین دو کشور که قرار است در آینده برگزار شود صحبت‌هایی داشتیم.

الجارالله با بیان اینکه من از این دیدار بسیار خرسند هستم، اظهار داشت: در این دیدار مذاکراتی انجام شد که امیدوارم به توسعه و تعمیق روابط هرچه بیشتر دو کشور کمک کند.

وی با اشاره به گروه داعش تصریح کرد: این دیدار و سفر در زمانی صورت می‌گیرد که ما در منطقه با چالش‌های متعددی روبه‌رو هستیم و امیدوارم بتوانیم با این گفت‌وگوها سازوکارهای مناسبی برای همکاری در جهت رفع این چالش‌ها و تهدیدها داشته باشیم و بتوانیم در روابط منطقه و مسائل و مشکلات آن گفت‌وگو و تبادل نظر داشته باشیم که این تبادل نظرها می‌تواند تا حد زیادی به حل مشکلات کمک کند.

قائم مقام وزیر خارجه کویت در پاسخ به سوالی در مورد داعش و رفتارهای آن خاطرنشان كرد: این گروه به اصطلاح دولت اسلامی شام و عراق خطرات و تهدیداتی را برای منطقه و امنیت منطقه ایجاد کرده است.

الجارالله اضافه کرد: این گروه برخلاف اسم خود، نه دولت است و نه اسلامی بلكه گروهی تندرو و افراطی هستند که امنیت و ثبات منطقه را مورد تهدید قرار داده‌اند. ما و جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورهای منطقه با تشکیک معاصی باید در جهت نابود این گروه گام‌هایی برداریم.

ولایتی نیز همچنین در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر ظرفیت جنبش عدم تعهد در رابطه با مبارزه با داعش عنوان كرد: جنبش عدم تعهد از حدود 120 کشور تشکیل شده است که در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران ریاست دوره‌ای آن را برعهده دارد که قصد داریم با مشورت بین کشورهای عضو، تشکیل جلسه فوق‌العاده‌ای را برای مقابله با افراطی‌گری‌های داعش که باعث اخلال در زندگی عادی مردم بی‌گناه در کشورهای اسلامی و جهان سوم شده‌اند، داشته باشیم.

وی ادامه داد: این گفت‌وگو و تبادل نظر بین کشورهای جنبش عدم تعهد که دو سوم کشورهای عضو سازمان ملل را تشکیل می‌دهد می‌تواند در حل این مساله بسیار موثر باشد.

رئیس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با این دیدار نیز گفت: ایران و کویت دو عضو موثر جنبش عدم تعهد هستند که ما سعی کردیم در این دیدار در رابطه با مقابله با داعش گفت‌وگوهایی داشته باشیم.

ولایتی در پاسخ به سوالی درباره سفر آقای روحانی به نیویورک و درخواست‌های ملاقات‌های گوناگون ابراز داشت: فصل جدیدی در روابط ایران با دیگر کشورها ایجاد شده است که با توجه به موقعیت زمانی حساس گوناگون این سفر می‌تواند فرصتی برای همه کشورها باشد تا به مناسبت تشکیل اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل به طرح دیدگاه‌های جهانی خود برای روسا و نمایندگان دیگر کشورها باشد.

مشاور امور بین‌الملل رهبری اضافه کرد: ما باید از ظرفیت‌های ملاقات‌های دو جانبه با روسای جمهور دیگر کشورها استفاده کنیم و امیدوارم آقای روحانی از این سفر با دست پر بازگردند.

وی تاكید كرد: علاوه بر این، روحانی باید سعی کند دستاوردهای سفرش در راستای مطالبات مقام معظم رهبری باشد.

رئیس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوال دیگری درباره خبرهایی مبنی بر اینکه کشورهای غربی از ایران درخواست کرده‌اند که تنها 1500 سانترفیوژ خود را فعال کنند و باقی را غیرفعال كند، یادآور شد: این موضوعات را ما هم شنیده‌ایم اما مواضع جمهوری اسلامی ایران و مواضع مقام معظم رهبری درباره این موضوع غیر از این چیزی است که اعلام شده و آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند.

ولایتی گفت: مردم ایران می‌خواهند از انرژی هسته‌ای به صورت صلح‌آمیز در جهت مقاصد صنعتی استفاده کنند زیرا این نیرویی است که کمترین آلودگی را برای محیط زیست دارد. این حق همه کشورهای عضو معاهده npt که از انرژی هسته‌ای در جهت مقاصد صلح‌آمیز استفاده کنند.

مشاور امور بین‌الملل رهبری یادآور شد: اینگونه صحبت‌های آمریکایی‌ها حرف تازه‌ای نیست و متفاوت با مواضع جمهوری اسلامی در این باره است و جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه زیر بار این تحمیل‌ها که خارج از قواعد بین‌المللی است نخواهد رفت.

وی در پایان در پاسخ به سوالی درباره اینکه شما چه انتظاری از آقای روحانی در این سفر دارید، خاطرنشان كرد: ما از ایشان می‌خواهیم که مثل سفر قبلی در بیان مواضع و مصالح جمهوری اسلامی ایران گام‌هایی بردارند و ان‌شاءالله امیدوارم که حتما با دست پر از این سفر برمی‌گردند.

کد N513862