رویترز گزارش داد؛

باوجود قدرت ایران احتمال کمی برای همکاری تهران – واشنگتن در عراق وجود دارد

خبرگزاری رویترز گزارش داد: واشنگتن چه دوست داشته باشد و چه نداشته باشد، ایران به عنوان هم‌پیمانان اصلی عراق و سوریه در منطقه بازیگری کلیدی در جنگ علیه نیروهای داعش است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نقل از خبرگزاری رویترز، ایران و آمریکا اگر چه بر سر بیش‌ترین مسائل خاورمیانه با یکدیگر اختلاف دارند، اکنون در مواجهه با بحران کنونی در عراق خود را در یک جبهه می‌بینند. وجود یک دشمن مشترک سبب شده تا تهران و واشنگتن در یک اتفاق بسیار نادر منافع مشترکی در مبارزه علیه داعش داشته باشند.

با این حال هر تلاشی برای نزدیک کردن ایران و آمریکا به یکدیگر آسان نخواهد بود.

واضح است که همکاری نظامی ایران و آمریکا در جنگ علیه داعش به‌طور کامل منتفی است و ایران نیز در ائتلاف بین‌المللی مقابله با این گروه حضور ندارد. مقامات کنونی و پیشین این دو کشور بارها تأکیده کرده‌اند که منافع تهران و واشنگتن هیچ‌گاه یکسان نخواهد بود. بنابراین چالش پیش‌رو این است که نقش ایران تا حد ممکن سازنده باشد.

آرون دیوید میلر، مشاور پیشین دولت‌های دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا در حوزه خاورمیانه گفت: به‌طور واضح ایرانی‌ها بخشی از آن (مبارزه با داعش) خواهند بود. اما دلایلی وجود دارد که ما باید نسبت به آن حساس باشیم.

کارشناسان معتقدند هر گونه همکاری میان ایران و آمریکا، به‌عنوان مثال در حوزه تبادل اطلاعات در مورد تحرکات داعش باید پشت پرده یا از طریق واسطه‌ها باشد. دلیل آن نیست که هم‌پیمانان عرب آمریکا در منطقه که قرار است با این کشور همکاری کنند در قبال ایران حتی از مقامات آمریکایی نیز شکاک‌تر هستند و همکاری ایران را عاملی می‌بینند که نفوذ این کشور را در عراق بیش‌تر خواهد کرد.

آمریکایی‌ها می‌دانند که کمک ایران به گروه‌های عراقی برای مقابله با داعش در این مسیر بسیار موثر بوده است، بنابراین این مسأله یک دوراهی بزرگ برای مقامات آمریکایی بوجود آورده است. اما از طرف دیگر واشنگتن می‌داند که پتانسیل بیزاری بیش‌تر اقلیت سنی که خود به گسترش داعش کمک کرده‌اند در عراق وجود دارد.

رویترز در ادامه آورده است: آن چه آمریکا می‌خواهد این است که ابزارهایی را برای برقراری نظم میان فعالیت‌های نیروهای این گروه به گونه‌ای که به حملات گسترده علیه سنی‌ها تبدیل نشود، ایجاد کند.

این اولین باری نیست که ایران و آمریکا منافع مشترکی پیدا کرده‌اند و به شریکانی مردد و بی‌ثبات تبدیل شده‌اند.

به گزارش رویترز، در جریان حمله آمریکا به عراق در اواخر سال 2001 مقامات هر دو طرف گفتند که همکاری تهران و واشنگتن در زمینه تبادل اطلاعات برای بیرون راندن طالبان بسیار ارزشمند بوده است. اطلاعات تهران در آن سال کمک کرد تا حملات هوایی آمریکا موفقیت‌آمیز باشد.

برخی مقامات آمریکایی و غربی می‌گویند که همکاری مشابه ایران و آمریکا در عراق می‌تواند مفید باشد اما رقابت‌های ژئوپلتیکی و اختلافات میان ایران و کشورهای سنی حاضر در این ائتلاف این بار چنین همکاری را غیرممکن کرده است.

حیات علوی، یک استاد دانشگاه در آمریکا معتقد است که آمریکا نمی‌تواند تهران را از این‌که در عراق و سوریه به دنبال برنامه خود برود متوقف کند اما بی‌اعتمادی میان دو کشور هنوز به قدری عمیق است که احتمال همکاری آن‌ها را بسیار ضعیف می‌کند.

رویترز در پایان به مشارکت ایران و همکاری در مذاکرات هسته‌ای در یک سال گذشته اشاره کرده و آورده است: کمپین بین‌المللی مبارزه با داعش فرصت بیش‌تری را برای ایران و آمریکا ایجاد کرده تا بتوانند از بهبود ناچیز روابط‌شان که از آغاز مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 به وجود آمده استفاده کنند.

انتهای پیام

کد N513779