اعلام رضایت اوکراین از همکاری‌های نظامی با آمریکا

وزیر امور خارجه اوکراین گفت: کی یف رضایت خود را بابت همکاری نظامی با آمریکا و سایرکشورها اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری نووستی، پاولو کلمکین، وزیر امور خارجه اوکراین با اشاره به تصمیم واشنگتن درباره انتقال تسلیحات غیرکشنده برای کی یف گفت: ما از این بابت بسیار خوشحالیم که آمریکا و چند کشور دیگر از جمله فرانسه به همکاری نظامی با اوکراین دست زده و از ما حمایت می‌کنند.

وی ادامه داد: ما درباره عملیات تکنیکی نظامی صحبت می‌کنیم. این امر اهمیت دارد که آموزش نیروهای نظامی ما باعث شود تا آن‌ها توانایی مقابله با تهدیدها علیه اوکراین را به دست آورند و این روند به دریافت تسلیحات کشنده یا غیر کشنده مربوط نمی‌شود بلکه به طیف وسیعی از همکاری تکنیکی و نظامی ارتباط دارد.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین چند روز قبل به آمریکا رفت و خواستار ارسال تسلیحات به کی‌یف شده بود.

پس از دیدار کمیته روابط خارجی سنای آمریکا قانون حمایت از آزادی اوکراین را تصویب و برای سال مالی 2015 مبلغ 350 میلیون دلار اختصاص داد که برای کمک‌های نظامی به اوکراین در نظر گرفته شده و شامل تامین تسلیحات ضد تانک و ضد زره و پهپادهای شناسایی تاکتیکی است. در این قانون اوکراین به عنوان متحد غیرنظامی آمریکا تعیین شده است.

در اواسط آوریل سال جاری میلادی، مقام‌های دولت کی‌یف عملیات نظامی ویژه‌ای برای سرکوب حامیان روس در شرق اوکراین ترتیب دادند.

این مخالفان و دولت کی‌ِف پنج سپتامبر سال جاری میلادی در نشستی با حضور گروه تماس درباره مساله بحران اوکراین که در مینسک، بلاروس برگزار شد توافق کردند به تبادل تمام زندانیان و برقراری آتش بس بپردازند.

بنابر گزارش سازمان ملل از زمان آغاز درگیری‌ها در اوکراین حدود 3000 تن کشته و بیش از 600 تن زخمی شده‌اند.

انتهای پیام

کد N513272