جهانگیری:

ابلاغ سیاست‌های علم و فناوری در آغاز سال تحصیلی هدیه بزرگی به جامعه علمی کشور بود/ طرح رتبه بندی معلمان در دستور کار دولت

دولت

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به ابلاغ سیاست های علم و فناوری توسط مقام معظم رهبری آن را هدیه‌ای به دانشگاهیان، اساتید، فرهنگیان، دانشجویان و دانش آموزان در آستانه سال جدید دانست و گفت: دولت، ارگان های مربوطه و مجلس شورای اسلامی باید در راستای تحقق این سیاست های علمی بکوشد.

به گزارش خبرنگار مهر، اسحاق جهانگیری در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید در دبستان حضرت زینب ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهدای فرهنگی و دانش آموزان شهید گفت: مهرماه اگرچه خبر از پاییز طبیعت می‌دهد اما نوید بهار دانش در کشور ما است.

وی اضافه کرد: مدرسه و دانشگاه جان را به کالبد جامعه می‌دمد و زنگ مدرسه زنگ زندگی است.

جهانگیری با بیان اینکه همه چیز از مدرسه شروع می‌شود گفت: آینده ما در مدرسه رقم می‌خورد، سرمایه اصلی کشور در مدرسه است. ما اگر این سرمایه را به درستی کشف کنیم و رشد دهیم آینده روشنی داریم.

معاون اول رئیس جمهور کشف و پرورش استعداد را وظیفه آموزش و پرورش دانست و گفت: این یعنی آموزش و پرورش خلاق، آموزش و پرورش خلاق البته درس و آموزش درسی نیست و اهداف مهم دیگری هم دارد.

وی در ادامه با اشاره به دیگر وظایف آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش باید، خلاقیت و نوآوری دانش آموزان را پرورش دهد و قدرت انطباق آنان را با جامعه و جهان جدید بالا برد و توانایی نقد و تفکر انتقادی بیاموزد و آنان را به گونه ای هدایت کند و شهروندانی آشنا به حقوق و وظایف خود باشد.

جهانگیزی گفت: امروز با گشوده شدن مدارس بیش از 12 میلیون دانش آموز و بیش از 5/4 میلیون دانشجو تلاش جدیدی را برای علم اندوزی و دانش ورزی آغاز می‌کنند و شور و نشاط و تحرک و تحول به جامعه ارزانی می‌دارند.

وی با اشاره به ارزش علم و دانش آموزی در نظام فکری ما گفت: در تعالیم دینی از یک طرف بر برتری انسان عالم و آگاه تاکید شده است و از سوی دیگر از مومنین خواسته شده است که در همه دوران عمر خود را از کشف علم دور نکنند.

این مسئول ادامه داد: اگرچه سال های اخیر دانشمندان و فلاسفه غربی به این نتیجه رسیده‌اند که منشأ قدرت جوامع میزان تسلط آنان بر علم می‌باشد اما سال ها و قرن‌ها قبل حکیم بزرگ ایرانی فردوسی در جمله معروف خود گفته بود «توانا بود هر که دانا بود» و دانایی، علم و دانش را عامل اصلی قدرت معرفی کرده بود و این افتخار بزرگی برای هر ایرانی و ایران است.

وی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های علم و فناوری توسط مقام معظم رهبری در آستانه سال تحصیلی جدید تصریح کرد: این در آغاز سال تحصیلی جدید هدیه بزرگی به استادان، معلمان، دانشجویان و دانش آموزان بود که راه حرکت جامعه را به سوی قله‌های بلند علم و تعلیم، تحقیق و فناوری را ترسیم کنند و امیدوارم دولت، ارگان های مسئول و مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی با برنامه ریزی دقیق و تنظیم نقشه راه و برنامه های عملیاتی در جهت تحقق این سیاست اقدام کنند.

سخنران ویژه دبستان حضرت زینب ادامه داد: توسعه همه جانبه کشور بدون توسعه آموزش و پرورش ناممکن است توسعه سرمایه اجتماعی یعنی ارتقای ظرفیت آموزش و پرورش و ارتقای ظرفیت آموزش و پرورش تنها کار دولت نیست. نظام و جامعه نیز باید به این مهم توجه کنند.

وی با بیان اینکه دولت توانمند ابتدا خود را در آموزش و پرورش نشان می‌دهد تاکید کرد: یک جامعه قوی در مدرسه تبلور پیدا می‌کند و خانواده، مدرسه و دولت سه گانه‌ای هستند که باید بیش از پیش نسبت به هم نزدیک و مرتبط باشند.

جهانگیری با بیان اینکه آموزش و پرورش باید دغدغه مشترک نخبگان، سیاستمداران و اندیشمندان باشد گفت: خط تماس نظام و دولت با جامعه آموزش و پرورش است و سیاست اصلی دولت هم باید در مدرسه تبلور یابد.

معاون اول رئیس جمهور به ویژگی‌های اصلی دولت امید، اعتدال و تدبیر ادامه داد: این ویژگی ها باید در سیاست ها و برنامه های آموزش و پرورش بیش از جاهای دیگر اجرایی شود.

وی تاکید کرد: مدرسه ما باید مدرسه‌ای سرزنده، پناهگاه دانش آموز و دور از افراط و خشونت باشد و آموزش و پرورش باید بتواند پاسخگوی نیازهای عصر دانایی باشد.

وی با اشاره به محدودیت‌های منابع دولت برای تعیین بودجه آموزش و پرورش گفت: دولت برای توسعه آموزش و پرورش و حل مشکلات مراکز آموزشی تلاش کرده و خواهد کرد.

این مقام مسئول با اشاره به کسری بودجه آموزش و پرورش افزود: دولت بر این کسری‌ها وقوف کامل دارد. البته فرهنگیان عزیز در محدودیت های دولت آن هم در شرایط تحریم ظالمانه امروز واقف هستند و به نسبت استفاده مطلوب از منابع محدود دقت کامل خواهند داشت.

وی اظهار داشت: معلم نیازمند زندگی شرافتمندانه است تا بتواند همه ذهن و توان خود را صرف آموزش و تربیت کند چراکه طبق تحقیقات علمی انجام شده معلم بالاترین گروه مرجع در کشور است و همه به چشم حرمت و تاثیرگذاری به معلم نگاه می کنند و دولت هم باید این حرمت و منزلت را وارد زندگی او کند.

جهانگیری در ادامه با اشاره به بودجه آموزش و پرورش گفت: ما در حالی که بودجه دیگر دستگاه ها را 12 درصد رشد داده ایم بودجه آموزش و پرورش 20 درصد رشد پیدا کرد و برای اولین بار مدرسه محوری در آموزش و پرورش در سال 93 شکل گرفت و 250 میلیارد تومان برای انجام امور کیفی در اختیار این وزارتخانه قرار گرفت.

وی تاکید کرد: ما همچنین مصممیم در بودجه 94 و برنامه ششم توسعه آموزش و پرورش را مورد حمایت و توجه جدی و اولویت قرار دهیم.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: من ضمن قدردانی از خدمات خالصانه فرهنگیان و معلمان عزیز در عرصه تعلیم و تربیت اعلام می‌دارم طرح رتبه بندی معلم در سال جاری در دولت نهایی و جهت تسریع به مجلس ارائه خواهد شد و از همه خانواده‌ها که به تعلیم و تربیت فرزندان خود اهمیت می‌دهند تشکر می کنم و همراهی و همکاری بیشتر آنان را با مسئولین و مدیران مراکز آموزشی خواستاریم. از دانش آموزان نیز می‌خواهیم که همه سعی خود را برای تحصیل علم و تهذیب نفس به کار گیرند و بدانند که سرنوشت و آینده کشور در دستان با کفایت آنان قرار دارند.