سازمان ملل: عدم شفافیت در استفاده از پهپادهای مسلح موجب نگرانی است

یک مقام ارشد سازمان ملل اعلام کرد، حملاتی که در سراسر جهان در آن‌ها پهپادهای مسلح استفاده می‌شوند در شرایطی صورت می‌گیرد که عدم شفافیت در فعالیت این پهپادها اجازه نمی‌دهد عدالت درباره قربانیان حملات آنها اجرا شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از راشا تودی، این سخنان فلاویا پانسیری، معاون کمیسیونر ارشد حقوق بشر سازمان ملل بود که در گفت‌و‌گویی درباره پهپادهای مسلح در ژنو برگزار شد.

فلاویا یادآور شد که ظهور پهپادها به 15 سال پیش برمی‌گردد.

با این حال، وی افزود: تکنولوژی باعث یک پیشرفت بسیار چشمگیر شد و نتیجه این پیشرفت اکنون بیشتر در ارتش و حملات مقابله‌ای با تروریسم استفاده می‌شود.

به اعتقاد پانسیری مهم این است که سیاست‌های استفاده از پهپادهای مسلح روشن‌تر بیان شود؛ سیاست‌هایی مانند اساس قانونی که استفاده از پهپادها را در برخی از حملات خاص مجاز بداند.

وی ادعا می‌کند: عدم شفافیت در استفاده از پهپادهای مسلح مانند دخالت آژانس‌های اطلاعاتی شرایط نگران‌کننده‌ای را درباره اجرای صحیح چارچوب قانونی و تضمین موفقیت در عملیات‌ها ایجاد می‌کند. همچنین این شرایط مانع از ایجاد عدالت و جبران خسارات برای قربانیان خواهد شد و در اولین گام در این شرایط نمی‌توان از وقوع تجاوزات جلوگیری کرد.

پانسیری متذکر شد که اکنون تعداد زیادی از کشورها و فعالان نظامی در پی به دست آوردن تکنولوژی پهپادهای مسلح هستند.

انتهای پیام

کد N513189