صنعاء در تصرف حوثی‌ها

ایسنا نوشت:

در حالی که توافقنامه‌ای سیاسی میان دولت یمن و حوثی‌ها برای پایان دادن به بحران کشور امضا شد، حوثی‌ها کنترل صنعاء را در دست گرفته و به منازل برخی مخالفان خود یورش بردند. این در حالی است که بر اثر انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در شمال یمن ده‌ها حوثی کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، گروه انصار‌ الشریعه وابسته به القاعده اعلام کرد که یکی از اعضای این گروه یک خودروی بمب‌گذاری شده را در تجمع حوثی‌ها در منطقه صعده واقع در مرز با عربستان منفجر کرد که موجب کشته شدن ده‌ها حوثی شد.

منابع روز دوشنبه اعلام کرده بودند که طی انفجاری که در گذرگاه مرزی در منطقه البقع در نزدیکی مرز عربستان رخ داد دست کم 50 تن کشته شدند. این انفجار زمانی رخ داد که حوثی‌ها کنترل صنعاء را در دست گرفته بودند.

درگیری‌ها میان گروه انصار‌ الشریعه و حوثی‌ها پس از آن رخ داد که افراد مسلح انصار‌ الشریعه یکی از اعضای حوثی‌ها را کشتند.

در همین راستا خبرنگار الجزیره در صنعاء اعلام کرد که حوثی‌ها ایست‌های بازرسی را در بیشتر خیابان‌های صنعاء ایجاد کرده‌اند.

حوثی‌ها بعد از امضای توافقنامه صلح از صبح دوشنبه به طور گسترده در خیابان‌های صنعاء مستقر شده و مراکز ایست بازرسی ایجاد کردند.

حوثی‌ها عصر دوشنبه با شلیک تیر هوایی و آتش بازی تسلط خود بر صنعاء را جشن گرفتند.

روز یکشنبه دولت یمن و حوثی‌ها توافقنامه‌ای را امضا کردند که بر اساس آن حوثی‌ها باید از صنعاء خارج شده و به تحصن خود پایان دهند.

حوثی‌ها همچنین پیروزی خود را در صنعاء جشن گرفتند.

از سوی دیگر حوثی‌ها به منزل محمد قحطان یکی از رهبران حزب اصلاح در صنعاء یورش برده و منزل وی را غارت کردند.

حوثی‌ها همچنین پیش از این به منازل رهبران سیاسی در یمن از جمله علی محسن الاحمر، مشاور رییس‌جمهور یمن در امور دفاعی و امنیتی و همچنین حمید الاحمر عضو پارلمان یمن و یکی از رهبران حزب التجمع در صنعاء یورش برده بودند.

حوثی‌ها همچنین به مقر دبیرکلی حزب التجمع و دفتر اجرایی این حزب در صنعاء نیز یورش بردند. این در حالی است که علی العماد عضو شورای سیاسی گروه حوثی تاکید کرد که این گروه پایگاه‌هایی را که به کنترل خود درآورده به پلیس یمن تحویل خواهد داد.

وی گفت: یورش به منازل سیاستمداران یمنی یک عملیات بازرسی عادی بوده است.

حوثی‌ها همچنین به چند تن از موسسات اطلاعاتی نیز یورش بردند.

در همین راستا جمال بن عمر، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن از فروپاشی دستگاه‌های نظامی و امنیتی این کشور در مناطق مختلف خبر داد.

همچنین خبرنگار الجزیره در صنعاء اعلام کرد که صنعاء تقریباً خالی است و نیروهای امنیتی در خیابان‌ها دیده نمی‌شوند و مردم در رعب و وحشت به سر می‌برند و هیچ‌کس نمی‌تواند در خصوص توافق سیاسی میان دولت و حوثی‌ها صحبت کند.

5252

کد N513107