سازمان ملل متحد:

ترکیه برای اسکان هزاران کرد کوبانی به کمک نیاز دارد

سیاسی

نماینده آژانش پناهندگان سازمان ملل متحد در ترکیه گفته است كه ورود یک‌باره این تعداد پناهجو هر میزبانی را مستاصل کرده و با دردسر روبه‌رو می‌کند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد از ترکیه خواسته است فورا برای مراقبت از ۱۳۰ هزار آواره که از سوریه وارد این کشور شده‌اند، وارد عمل شود.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، بنا بر اعلام این سازمان، این بزرگ‌ترین موج ورود آوارگان در کوتاه‌ترین زمان از آغاز بحران سوریه است.

کردهای سوریه تلاش می‌کنند از پیشروی شبه‌نظامیان داعش که در ماه‌های گذشته بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه را تصرف کرده‌اند، خودداری كنند.

گفته می‌شود نیروهای مسلح داعش در حال نزدیک شدن به شهر کوبانی در سوریه‌ هستند.

با تصرف کوبانی که به «عین العرب» نیز شهرت دارد، گروه داعش تسلظ خود بر این منطقه را کامل خواهد کرد.

ترکیه حتی پیش از این موج بزرگ پناهجویان هم در میزبانی حدود سه میلیون سوری که در سه سال گذشته وارد این کشور شده‌اند، مشکل داشته است.

«کارول بچلر» نماینده آژانش پناهندگان سازمان ملل متحد در ترکیه گفته است كه ورود یک‌باره این تعداد پناهجو هر میزبانی را مستاصل کرده و با دردسر روبه‌رو می‌کند.

هم‌زمان، پناهنده شدن کردهای سوریه به ترکیه با توجه به اینکه میان کرد‌ها و ارتش ترکیه سه دهه درگیری بوده، خود مساله را بیش از پیش بغرنج می‌کند. طی ۳۰ سال جنگ میان کرد‌ها و ارتش ترکیه حدود ۴۰ هزار نفر کشته شده‌اند.

بسیاری از آوارگان کرد که توانسته‌اند خود را به ترکیه برسانند، در مدرسه‌های پرازدحام پناه داده شده‌اند.

ترکیه تا به امروز نزدیک به یک میلیون آواره کرد را در خاک خود پذیرفته است.

کد N513015