در گفت‌وگو با ایسنا

نجفی: بخشی از تاخیر در اجرای دو اقدام مورد توافق مربوط به آژانس است

دبير كل آژانس,مذاكرات ايران و گروه 1 5,آژانس بين‌المللي انرژي اتمي

نماینده ایران در آژانس با اشاره به بیانیه آمانو درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت: تاخیر در اجرای دو اقدام مورد توافق بین ایران و آژانس به آین نهاد نظارتی نیز مربوط می‌شود.

رضا نجفی‏‏‏، سفیر و نماینده ایران در آژانس در گفت‌وگو با خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اشاره به دیدار بهروز کمالوندی،‏ سخنگو و معاون سازمان انرژی اتمی با آمانو گفت: در این ملاقات درباره همکاری‌های دو طرف و نحوه پیشبرد کار گفت‌وگو شد.

او ادامه داد: ایران اعلام کرد که آماده تسریع کار و حل ابهامات است اما در عین حال آژانس باید بر اساس چارچوبی مشخص برای همکاری قدم به قدم جلو برود.

نجفی گفت: تاخیر در اجرای دو اقدام که باید در چارچوب مرحله سوم از همکاری‌ها انجام می‌شد مربوط به آژانس هم هست چرا که اولا هم ارزیابی EBW را دیر اعلام کرد و هم در جلسات فنی آژانس آمادگی لازم را نداشت.

نماینده ایران در آژانس که کمالوندی را در دیدار با آمانو همراهی کرده است اظهار کرد: انتظار ایران این است که آژانس در قبال همکاری‌های ایران مثبت برخورد کند و بی‌طرفی و حرفه‌یی بودن خود را حفظ کند.

وی هم‌چنین ملاقات با آمانو را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در این دیدار تاکید شد که فضای مثبت بین ایران و آژانس باید همچنان حفظ شود.

به گزارش ایسنا‏، سخنگوی سازمان انرژی اتمی برای شرکت در نشست سالانه آژانس در راس هیاتی به وین سفر کرده است و قرار است روز سه‌شنبه در کنفرانس عمومی سخنرانی کند.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ی آغازین خود در نشست عمومی آژانس در وین - پایتخت اتریش - گفت که پیشرفت‌های مهمی درباره اجرای پادمان‌ها در ایران حاصل شده است. ایران و آژانس در نوامبر سال 2013 به منظور کاهش نگرانی‌های در مورد فعالیت‌های هسته‌یی کنونی و گذشته ایران به توافق رسیدند.

مدیرکل آژانس ادامه داد: ماه گذشته در تهران دیدارهایی را با دکتر حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران و دیگر مقامات ارشد این کشور به منظور پیشبرد رایزنی‌ها در چارچوب همکاری‌های ایران و آژانس انجام دادم.

آمانو افزود: بر اساس چارچوب همکاری‌های میان ایران و آژانس این کشور تاکنون سه گام از 5 اقدام عملی مورد توافق را اجرایی کرده اما دو گام باقی‌مانده هنوز به مرحله‌ی اجرا نرسیده است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم‌چنین اظهار کرد: ایران باید برای حل مسائل باقی‌مانده به اجرای به موقع گام‌های باقیمانده ادامه دهد و پیشنهادات خود را برای اجرای این اقدامات که می‌توانیم بر سر آن‌ها به توافق برسیم ارائه کند.

وی تصریح کرد: آژانس هم‌چنان به راستی‌آزمایی انحراف نداشتن مواد هسته‌یی اعلام شده در ایران طبق توافق‌نامه‌ی پادمان‌ها ادامه می‌دهد. اگرچه آژانس در موضعی نیست که بتواند به طور کامل درباره نبود فعالیت‌ها و مواد هسته‌یی اعلام نشده در ایران اطمینان دهد؛ بنابراین نمی‌تواند اطمینان دهد که تمام مواد هسته‌یی در ایران در فعالیت‌های صلح آمیزمورد استفاده قرار می‌گیرد.

آمانو یاد آور شد: آژانس هم‌چنین به نظارت و راستی‌ازمایی فعالیت‌های هسته‌ای ایران بر اساس برنامه‌ی اقدام مشترک که در نوامبر سال گذشته میان این کشور و گروه 3+3 حاصل شد ادامه می‌دهد و تایید می‌کند که ایران اقدامات مربوطه رابه موقع اجرا کرده است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم‌چنین در بیانیه آغازین خود ضمن تشکر از حضور کشورهای عضو آژانس در این نشست و حمایت آن‌ها از فعالیت‌های آژانس از کشورهای عضو خواست تا در کوتاه‌ترین زمان به پروتکل الحاقی بپیوندند.

پنجاه وهشتمین نشست عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه با حضور نمایندگان و کارشناسان هسته‌یی بیش از 100 کشور جهان در وین پایتخت اتریش آغاز به کار کرده و قرار است 26 سپتامبر 2014 (4 مهرماه) پایان یابد.

انتهای پیام

کد N512980