ابومرزوق: حماس در مقابل بازنگری‌های داخلی مهمی قرار دارد

سوريه,فلسطين,حماس

یکی از اعضای برجسته جنبش حماس با بیان اینکه وحدت مردم فلسطین مهم‌تر از پیروزی در جنگ اخیر علیه رژیم صهیونیستی است، گفت: حماس بازنگری‌های داخلی بسیار مهمی را پیش رو دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، موسی ابومرزوق، از رهبران برجسته حماس در مصاحبه با روزنامه اردنی الدستور تاکید کرد: وحدت ملت فلسطین و همبستگی آنها با مقاومت مهم‌تر از پیروزی نظامی است که ما پس از جنگ 50 روزه در نوار غزه به آن دست یافتیم و ما در حال حاضر در مقابل این همبستگی میان مقاومت و مردم فلسطین در نوار غزه قرار داریم، به همین دلیل می‌گویم که ما در واقع در مقابل یک ارزیابی واقع بینانه قرار داریم. در طول دوره جنگ کجا اشتباه کردیم؟ آیا ممکن است اوضاع را بهتر کنیم و سطح شایستگی و درایت را بالا ببریم؟ این‌ مسائل بازنگری‌هایی است که به زودی به پایان خواهد رسید، چرا که این بازنگری‌ها بسیار مهم هستند اما باید مرحله کنونی را که با جنگ پایان یافت ارزیابی کنیم. ما اولویت‌های خود را در نظر خواهیم گرفت و بی تردید اولویت مهم ما اعتمادسازی میان مردم فلسطین است.

وی تاکید کرد: نشست آتی که در قاهره میان گروه‌های فلسطینی برای تکمیل آشتی ملی برگزار خواهد شد، می‌تواند بسیاری از مشکلات موجود را درخصوص اوضاع سیاسی فلسطین و دولت تکنوکرات حل کند.

ابومرزوق درخصوص این مسئله که آیا حماس مذاکرات مستقیم یا غیر مستقیم با تل آویو را قبول می‌کند و آیا بیش از هر زمان دیگری مجبور به مذاکرات شده است،‌ گفت: من همواره گفته‌ام که سیاست حماس عدم مذاکره مستقیم با اسرائیل است و سیاست حماس تغییر نکرده است. بدون تردید مذاکرات غیر مستقیم نتیجه بهتری می‌دهد.

وی گفت که بزودی دیداری میان رهبران حماس و فتح برای حل تمامی مشکلات سیاسی فلسطین و همچنین گفتگو درخصوص فعالیت دولت تکنوکرات و مشکلات آن صورت می‌گیرد.

ابو مرزوق درخصوص تهدید اخیر محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین مبنی بر پایان دادن به شراکت با حماس گفت: این اظهارات تنها از سوی یک طرف مطرح شده است و حماس واکنشی به این اظهارات نشان نداده است.

وی درخصوص حقوق کارمندان نوار غزه گفت: در مورد این مسئله توافقی میان برخی از وزیران فلسطینی حاصل شده است تا جایی که با قطر درخصوص انتقال اموالی برای فلسطین گفتگو شده است.

ابو مرزوق درخصوص باز یا بسته بودن گذرگاه رفح نیز تاکید کرد: تاکنون توافقی با مصر در این زمینه حاصل نشده است. طرف مصری می‌گوید این گذرگاه، گذرگاهی مصری فلسطینی است و توافق‌نامه سال 2005 درخصوص این گذرگاه اجرا نمی‌شود. این گذرگاه پیشتر باز بود، در حال حاضر گفتگوهایی صورت گرفته تا این گذرگاه به روی مردم فلسطین باز شود، اما هنوز پیشرفت‌هایی در این زمینه حاصل نشده است.

وی درخصوص اخراج رهبران اخوان المسلمین از قطر گفت: در حال حاضر فشارهایی بر قطر اعمال می‌شود و تفاهمی میان قطر و این رهبران برای خروج از دوحه جهت کاهش مشکلات موجود میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس وجود دارد، اما این به معنای تغییر سیاست نیست. ما می‌دانیم که اخراج این رهبران یک مسئله طبیعی بوده و شرایط شورای همکاری خلیج موجب اتخاذ چنین تصمیمی شده است. اما معتقدم که روابط ما با قطر به روال طبیعی خود در حال جریان است. درخصوص روابطمان با مصر نیز باید بگویم که هنوز درها برای بهبود روابط باز است و ما هیچ فرصتی را برای برقراری این روابط از دست نمی دهیم.

ابومرزوق در پاسخ به اینکه آیا ائتلاف‌های خارجی میان حماس با برخی کشورها مثل ترکیه و قطر وجود دارد یا خیر گفت: چنین ائتلاف‌هایی وجود دارد و این مسئله‌ای قانونی در سراسر جهان است. روابط ما با همگان خوب است. ما پیشتر سوریه را ترک کردیم و زمانی که از سوریه خارج شدیم از دمشق به خاطر میزبانی از ما قدردانی کردیم. از ایران نیز همواره قدردانی می‌کنیم، چرا که همواره از حماس حمایت کرده است و هیچ کس نمی‌تواند جای ایران را در این زمینه بگیرد. ما این مسئله را انکار نمی‌کنیم.

ابومرزوق درخصوص روابط حماس با کشورهای اروپایی گفت: کشورهای اروپایی حماس را در لیست گروه‌های تروریستی قرار دادند و این مسئله مانع ارتباط سیاسی ما با این کشورها می‌شود.

انتهای پیام

کد N512655