میانمار به 209 تن از آوارگان مسلمان حق شهروندی اعطا کرد

مقامات میانمار امروز (دوشنبه) به 209 تن از مسلمانان این کشور که به سبب خشونت‌های فرقه‌ای آواره شده بودند، حق شهروندی اعطا کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این اقدام دولت میانمار نخستین مرحله از یک پروژه تعیین وضعیت حدود یک میلیون تن از مسلمانان قوم روهینجا در این کشور است.

این در حالی است که میانمار پیشتر درخواست شهروندی این مسلمانان را رد کرده بود. قوم روهینجا در میانمار در وضعیت بسیار دشوار و مشابه آپارتاید در ایالت راخین در غرب این کشور زندگی می‌کند. آن‌ها برای انتقال از روستایی به روستای دیگر و یا انتقال از کمپ‌های خود نیاز به مجوز دارند.

دولت و بسیاری از مردم میانمار، عمدتا مسلمانان روهینجا را مهاجرانی غیرقانونی از بنگلادش می‌دانند. با این حال خانواده‌های قوم روهینجا چندین نسل است که در این منطقه زندگی می‌کنند. امروز (دوشنبه) مقامات وزارت مهاجرت میانمار به خبرگزاری رویترز گفتند 1094 مسلمان روهینجا در فرآیند پایلوت بررسی وضعیت آن‌ها که در کمپ‌های آوارگان در منطقه میه بون به اجرا درآمده، شرکت کرده‌اند.

بنا به اعلام این مقامات حدود 209 تن از آن‌ها شهروندی دریافت کردند که عده‌ای از آن‌ها از اعضای اقلیت مسلمان کامان هستند. این اقلیت از سوی دولت میانمار به عنوان یک اقلیت بومی در این کشور به رسمیت شناخته شده است.

مقامات میانمار توضیح نداده‌اند که چرا این گروه شهروندی دریافت کرده و یا در میان این 209 تن چند تن متعلق به قوم روهینجا بوده‌اند. بنا به اعلام اونگ وین، یکی از رهبران روهینجا در منطقه سیتوه، بسیاری از این مسلمانان از شرکت در فرآیند تعیین وضعیت خودداری کردند زیرا نمی‌خواهند که نام آن‌ها در فهرست مهاجرین غیرقانونی بنگلادش همان‌گونه که مقامات تهیه چنین فهرستی را لازم دانسته‌اند درج شود.

انتهای پیام

کد N512628