زیباکلام: توافق هسته‌ای بین ایران و آمریکا به ضرر منافع ملی است

یک استاد دانشگاه گفت: به نظر من به زودی توافق هسته‌ای میان ایران و آمریکا منعقد خواهد شد که به ضرر منافع ملی و علیه جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سعید زیباکلام رییس اسبق اداره سازمان‌های بین‌المللی وزارت خارجه در کنفرانس خبری کارشناسان پیرامون بایدها و نبایدهای سفر نیویورک و هشدار نسبت به اصرار بر اقدامات نابجا که توسط کمیته صیانت از منافع ایران برگزار شده بود، گفت: اول باید به این سوال پاسخ داد که سیاست خارجی دولت تدبیر و امید به کجا می‌رود، این سوال مبنایی مهم است. با پاسخ آن انتظارات واهی که مردم از دولت دارند برطرف می‌شود.

وی ادامه داد: وعده فروپاشی تحریم‌ها و پیوند این امر به اقتصاد و بهبود معیشت مردم افسانه‌ای بیش نیست که دولت در ابتدای دوران انتخاباتی‌اش مطرح کرد.

این استاد دانشگاه گفت: ما منتظر کرنش‌ها و توجیهات عملکرد آمریکا توسط دیپلماسی و وزارت خارجه ایران هستیم. بعد از توافقنامه ژنو خوشحالی‌هایی صورت گرفت که ساختمان تحریم‌ها رو به فروپاشی است و حق غنی‌سازی احراز شده است در حالیکه واقعیت این است که نه تنها تحریم‌ها برطرف نشده، بلکه تحریم‌های جدیدی نیز علیه ایران شروع شد. دیدید که به فاصله چند روز بعد از توافقنامه ژنو تحریم‌های جدیدی اعمال شد و آخرین آن هم دو سه هفته پیش اعلام شد.

این استاد دانشگاه با اشاره به حق غنی‌سازی ایران در توافقنامه ژنو، تصریح کرد: دیدیم که برنامه غنی‌سازی ایران به زیر پنج درصد هم رسیده است. امروز مسائل ما خیلی فراتر از مساله ژنو است. اصلا برنامه غنی‌سازی قابل قبول نیست و در حد یک نمایش باقی مانده است.

وی با بیان این‌که در ذهن خیلی‌ها سوالی وجود دارد که مذاکرات به کجا می‌رسد، خاطرنشان کرد: به زودی توافقی میان ایران و آمریکا یا در مذاکرات نیویورک، یا در مذاکرات وین و ... صورت می‌گیرد که نه به منافع ملی و نه مصالح انقلاب توجه نمی‌شود و در کنارش نانوشته‌هایی به وجود می‌آید که این نانوشته‌ها از خود ژنو مهم‌تر است.

انتهای پیام

کد N512515