توصیه عضو کمیسیون امنیت به روحانی: از این فرصت برای استیضاح دبیر کل سازمان ملل استفاده کنید

فارس نوشت:

نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حضور رئیس‌جمهور در سازمان ملل یک فرصت برای اعلام مواضع جمهوری اسلامی است، گفت: رئیس‌جمهور باید از این فرصت برای استیضاح دبیرکل سازمان ملل در خصوص برخوردهای استفاده کند.

محمدحسن آصفری نماینده مجلس شورای اسلامی با حضور در نشست کمیته صیانت از منافع ایران به بررسی بایدها و نبایدهای سفر رئیس‌جمهور به نیویورک می‌پردازد، به سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدای سخنرانی خود با بیان اینکه این سفر یک فرصت برای ماست،‌ گفت: رئیس‌جمهور باید در این سفر مواضع جمهوری اسلامی را به گوش جهانیان برساند و در جهت توسعه سطح روابط با دیگر کشورها به مذاکره بپردازد.

وی در ادامه با بیان اینکه چگونه استفاده کردن از این فرصت از اهمیت بالایی برخوردار است،‌ گفت: رئیس‌جمهور باید در جهت معرفی درست جمهوری اسلامی اقدام کند و سیاست‌های خصمانه و زورگویانه آمریکا را به ذهن دولت‌های مختلف برساند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه تصریح کرد: اما آنچه که جای تاسف دارد این است که ساختار سازمان ملل معیوب است و به نهادی تبدیل شده که در اختیار برنامه‌های آمریکا قرار گرفته است و برخوردهای دوگانه دبیرکل سازمان ملل اینطور نشان می‌دهد که گویی سازمان ملل ماموریتی از طرف آمریکا دارد.

آصفری افزود: این اقدام در این راستا است که سازمان ملل باید بی‌طرفی خود را به اثبات برساند و توقع آن است که رئیس‌جمهور در این خصوص اقدام کند چرا که ما شاهد برخوردهای دوگانه سازمان ملل نسبت به جنایاتی که در سوریه، عراق و بحرین صورت می‌گیرد، هستیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص گروه تروریستی داعش گفت:‌ همین آمریکا سه سال پیش ائتلافی برای کمک به داعش تشکیل داد که به دنبال اجماع جهانی برای کمک به داعش و سرنگونی دولت سوریه بود اما امروز که با شکست مواجه شده‌اند به دنبال ائتلاف علیه داعش هستند.

وی تصریح کرد: آمریکا دیروز با چه توجیهی به نفع داعش ائتلاف تشکیل داد و حال امروز چگونه علیه این گروه تروریستی ائتلاف تشکیل می‌دهد. ما شاهدیم که اوج حضور آمریکا در عراق که از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ بود زمینه شکل‌گیری داعش به وجود آمد. ما تروریسم خوش‌خیم و بدخیم نداریم و همان جنایاتی که داعش در عراق انجام می‌دهد جبهه النصره در سوریه انجام داده است و این نشان می‌دهد پشت پرده داعش آمریکا قرار دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: هدف آمریکا از ائتلاف علیه داعش جبران شکستی است که آنان در سوریه خوردند چرا که آنان نتوانستند اجماع منطقه‌ای را علیه سوریه ایجاد کنند.

آصفری تصریح کرد: اگر آمریکایی‌ها در خصوص اقدام علیه داعش صداقت دارند نیاز به ائتلاف و عملیات نظامی نیست همین‌که جلوی ارسال کمک و تجهیزات را به داعش بگیرند این گروه تروریستی خود به خود از بین می‌رود.

وی با انتقاد از اقدام آمریکا در خصوص خارج کردن سازمان منافقین از لیست گروه‌های تروریستی گفت:‌ مگر سازمان منافقین در ایران ۱۷ هزار نفر از مردم ما را شهید نکردند، حال چگونه است که آمریکا این سازمان را از لیست گروه‌های تروریستی خارج می‌کند. ما معتقدیم گفتار و کردان آمریکایی‌ها علیه تروریسم و داعش دوگانه است و چون در آن صداقت دیده نمی‌شود پیروزی در آن دیده نخواهد شد.

 

45503

کد N512492