سیسی برای بازگشت اخوانی‌ها به سیاست شرط گذاشت

سوريه,مصر

قبل از ورود رئیس جمهور مصر به نیویورک به منظور مشارکت در نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل یک مقام نزدیک به نهاد ریاست جمهوری مصر اعلام کرد: آشتی با گروه اخوان المسلمین یا بازگشت آن‌ها به روند سیاسی کشور به شرط به رسمیت شناختن انقلاب 30 ژوئن از سوی آن‌ها امکانپذیر خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از ، منابع مصری اعلام کردند که سخن رئیس جمهور مصر مبنی بر امکان بازگشت اعضای اخوان المسلمین و هم پیمانان آنان به روند سیاسی کشور تنها با کنار گذاشتن خشونت‌های آنان امکانپذیر نیست بلکه این مساله درگرو تغییر رهبر گروه اخوان است که در تحریک به خشونت‌ها مشارکت می‌کند و دیگر اینکه باید تمام راهکارهای سیاسی گذشته خود را که به ادامه خشونت‌ها در کشور منجر شد، را کنار بگذارد.

این منبع اعلام کرد: گروه اخوان ابتدا باید افکار قدیمی خود را که با دین درآمیخته شده است کنار بگذارد و اگر اخوان خواهان ادامه فعالیت رقابتی حزب خود است باید اقدامات سیاسی خود را بدون درآمیختگی آن با دین انجام دهد چرا که مصر در چندین سال گذشته از این مساله آسیب دیده و قانون جدید کشور فعالیت احزاب سیاسی آن هم بر اساس دین را جرم می‌داند.

پیشتر عبدالفتاح سیسی، ‌رئیس جمهوری مصر اعلام کرد که به شرط کنار گذاشتن خشونت‌ها بار دیگر به اخوان المسلمین فرصت حکمرانی در مصر و مشارکت آن‌ها با همگان در امور سیاسی کشور را خواهد داد چرا که مصری‌ها خشونت را نمی‌خواهند.

در همین راستا، تعدادی از رهبران حزب‌های مختلف مصر اظهار کردند که این سخنان رئیس جمهور به این معناست که وی از تمامی کسانی که دستشان به خون مردم آلوده شده و در خشونت‌ها دست داشته‌اند خواسته تا در روند سیاسی کشور مشارکت کنند.

در مقابل رهبران اخوان دعوت رئیس جمهور مصر را رد کردند و آن را یک نوع بازار گرمی برای خارجی‌ها دانستند.

انتهای پیام

کد N512461