طالبان افغانستان توافق "جعلی" دولت وحدت ملی را نپذیرفت

شبه‌نظامیان طالبان افغانستان امروز (دوشنبه) با انتشار بیانیه‌ای معاهده دولت وحدت ملی میان اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله را رد کردند و آن را اقدامی «جعلی» خواندند که از سوی آمریکا سازماندهی شده و مردم افغان آن را قبول ندارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، اشرف غنی، وزیر دارایی پیشین افغانستان روز یکشنبه پس از امضای توافقنامه تقسیم قدرت با عبدالله عبدالله، وزیر امور خارجه افغانستان به چندین ماه بن‌بست سیاسی پس از انتخابات جنجالی افغانستان پایان داد و به عنوان رئیس‌جمهوری منتخب این کشور اعلام شد.

اشرف غنی قرار است اولین کنفرانس خبری خود را به عنوان رئیس‌جمهوری منتخب اواخر امروز (دوشنبه) در کابل برگزار کند. با این حال ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان افغانستان در بیانیه‌ای که برای روزنامه‌نگاران ارسال شده است، گفت: ما دولت توافق ملی را نمی‌پذیریم چرا که این اقدام از سوی کشوری سازماندهی شده است که دشمن افغانستان است.

در ادامه این بیانیه آمده است: انتصاب اشرف غنی و تشکیل یک دولت تقلبی و جعلی هرگز مورد پذیرش افغان‌ها نخواهد بود. آمریکایی‌ها باید بفهمند که خاک ما و سرزمینمان به خودمان تعلق دارد و تمام تصمیمات و توافق‌ها باید از سوی افغان‌ها صورت پذیرد، نه از سوی وزیر امور خارجه آمریکا و سفیر آمریکا.

آمریکا یکی از میانجی‌گران توافق تقسیم قدرت میان عبدالله و اشرف غنی بود و تلاش کرد تا به این بن‌بست انتخاباتی و خشونت‌های احتمالی پس از آن پایان دهد. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا هفته‌ها تلاش کرد تا این سازش برقرار شود و پس از حصول این توافق به سیاستمداران افغان تبریک گفت.

انتهای پیام

کد N512228