نماینده سازمان ملل در عراق حضور ایران در مبارزه با داعش را خواستار شد

داعش

نماینده سازمان ملل در عراق با تأکید بر اهمیت حمایت منطقه‌یی از اقدامات بین‌المللی علیه داعش گفت که ایران باید در برقراری ثبات و امنیت در عراق حضور داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نیکولای ملاونوف، نماینده سازمان ملل در عراق در گفت‌وگو با روزنامه وال استریت ژورنال حمایت منطقه‌یی از تلاش‌ها برای مقابله با گروه دولت اسلامی عراق و شام (داعش) و پیدا کردن راه‌حلی سیاسی برای این بحران امری ضروری است.

نماینده سازمان ملل در عراق هم‌چنین اظهار کرد: بسیاری از کشورهای منطقه خاورمیانه در حال پیوستن به ائتلاف بین‌المللی مقابله با داعش به رهبری آمریکا هستند؛ در حالی که ایران در این اقدامات حضور ندارد.

او در این باره گفت: مهم است که در این زمینه خلاق باشیم و با ایرانی‌ها و دیگر کشورهای منطقه در مورد این‌که ایران چگونه می‌تواند در اقدامات جهت مقابله با دعش مشارکت داشته باشد رایزنی کنیم.

ملاونوف افزود: من از بسیاری از همسایگان عراق می‌شنوم که اولویت‌شان چگونگی یافتن راه‌حلی سیاسی برای حل بحران عراق است که خود هم‌اکنون در حال برداشتن آخرین گام برای تشکیل دولتی ملی و فراگیر است. آمریکا امیدوار است این دولت بتواند به کاهش تنش‌ها کمک کند.

نماینده سازمان ملل در عراق با اشاره به تأثیرات امنیتی، سیاسی و اقتصادی مبارزه با داعش تأکید کرد: باید برای حمایت از این کشور به هم بپیوندیم که من فکر می‌کنم سازمان ملل می‌تواند در این‌جا نقشی مهم ایفا کند.

وی یادآور شد: این مسأله که چگونه ایران در اقدامات بین‌المللی علیه داعش مشارکت کند بسیار مهم و حساس است.

به نوشته وال استریت ژورنال، ایران و آمریکا هر دو اعلام کرده‌اند در عراق با یکدیگر همکاری نظامی نخواهند کرد و جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز برای بیرون ماندن ایران از کنفرانس هفته گذشته پاریس در خصوص چگونکی مقابله با داعش تلاش کرده است. گفته می‌شود وزیران امور خارجه ایران و آمریکا ضمن دیدار در چارچوب مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در نیویورک در مورد تهدیدات داعش نیز گفت‌وگو کرده‌اند.

عربستان و برخی دیگر از کشورهای حاشیه خلیج فارس از این‌که با تهران برای مقابله با داعش در عراق و سوریه همکاری کنند هراس دارند.

نماینده سازمان ملل در عراق هم‌چنین گفت که کشورهای زیادی برای ارائه کمک‌های نظامی جهت مبارزه با داعش در عراق اعلام آمادگی کرده‌اند اما تعداد این کشورها می‌تواند افزایش یابد و عراق باید در این زمینه کمک کند.

او در پایان تصریح کرد: آمریکا می‌تواند طرحی را برای حضور همزمان ایران، ترکیه، عربستان و دیگر همسایه‌های عراق به منظور برقراری ثبات در این کشور ارائه دهد.

انتهای پیام

کد N512226