ابوطالبی:روحانی مذاکرات مخفی با آمریکا را شفاف کرد/ 2 سال مذاکرات مخفی کسی را نگران نکرد

حمید ابوطالبی,ایالات متحده آمریکا,مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور با اشاره به اینکه در دولت قبل به مدت دوسال مذاکرات مخفیانه با آمریکا انجام می شد، نوشت: از زمانیکه در دولت جدید تعاملات ایران و آمریکا علنی شد، خبرشدگان نگران شدند، واعتراضات شروع شد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر حمید ابوطالبی به بهانه سفر رئیس جمهوری به نیویورک برای شرکت در شصت و نهمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در صفحه شخصی خود در توئیتربه تشریح دو گرایش موجود درخصوص آمریکا پرداخته و نوشت: چندین سال پیش که در مرکزتحقیقات استراتژیک دربحث سیاست خارجی دراسنادبالادستی شرکت می کردم دوگرایش مطرح بود: یکی تقابل،ودیگری تعامل سازنده.

نماینده معرفی شده از سوی جمهوری اسلامی ایران برای حضور در سازمان ملل در ادامه با بیان اینکه سرانجام سیاست تعامل سازنده به تصویب مجمع رسید و ابلاغ شد و با تاکید براینکه درانتخابات سال گذشته،مردم ایران به شعار"تعامل سازنده،نجات اقتصاد،احیاءاخلاق" رای دادند و رروحانی با تعهد در برابر ملت ایران به ریاست جمهوری رسید نوشت: ازهمان روزانتخاب،پیامهای تبریک سران کشورها وحضورمثال زدنی رهبران آنهادرمراسم تحلیف ایشان نشان می دادکه جهان هم به این سیاست احترام می گذارد.

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری با اشاره به گذشت یکسال از دولت تدبیر و امید و اینکه سطح تعاملات ایران وجهان به شکل بی نظیری ارتقاء یافته است تاکید کرد: دراین یکسال واندی،حامیان گرایش تقابل،که من احترام فراوانی برایشان قائل هستم، درسه حوزه احساس نگرانی می کنند: آمریکا،روسیه،اروپا

او سپس فاش می کند که درزمان ِگرایش ِتقابل، گفتگوبا آمریکا درسطح معاونین وزیردریک کشورعربی،نزدیک به دوسال انجام می گرفته و نامه هایی نیز در سطح سران هم ردوبدل می شده است، با این تفاوت که نه کسی ازآن گفتگوها و تبادل نامه ها باخبربود، ونه باخبران امکان اعتراض داشتند.

ابوطالبی با اشاره به تماس تلفنی اوباما با دکتر روحانی که سال گذشته در اولین حضور رئیس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد صورت گرفت، نوشت: سطح مذاکرات مخفی معاونین وزیر به مذاکرات شفاف وزرای خارجه ارتقاءیافت، تعاملات ایران و آمریکاعلنی شد، خبرشدگان نگران شدند، واعتراضات شروع شد.

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به عزیمت دکتر روحانی به نیویورک برای شرکت درمجمع عمومی سازمان می نویسد: از زمانی که ایشان درمصاحبه اخیرخود گفت دراین اجلاس شرکت خواهدکرد حدس وگمان هاشروع شد، نامه نگاری ها وسخنرانی ها و پیش بینی ها آغازگشت که مبادا ایشان با اوباما روبرو شود.

نماینده معرفی شده ایران در سازمان ملل این موضوع را یک گام به جلو دانسته و می نویسد: دیگرکسی نگران دیدار وزرای خارجه، یاتماس تلفنی رهبران نیست، آنها ممکن است سال آینده نگران سفرهای رسمی باشند.

ابوطالبی در خصوص نگرانی دوم یعنی روسیه می نویسد: از دیدار روسای جمهور ایران وروسیه که در بیشکک آغازشد تاشانگهای وازآنجا تا دوشنبه، روحانی وپوتین به کرات بایکدیگردیدارکرده ومذاکره داشته اند. ازجلسه ملاقات گرم وصمیمانه بیش ازیکساعت ونیمه روحانی وپوتین در دوشنبه که خارج می شدم، به این فکربودم که: ازامروزمخالفت هابا توسعه روابط وامضاء تفاهمات میان دو کشور به اشکال مختلف شروع خواهد شد؛ همینطورهم شد.

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور با مطرح کردن احتمال بروز همین اعتراضات در زمان شکل گرفتن روابط ایران و اروپا نوشته است: مثلا اگر امسال دکترروحانی درنیویورک با نخست وزیرانگلیس دیدارکند، حامیان استقلال اسکاتلند برآشفته شده وبه این دیداراعتراض خواهندکرد، یا اگرروسای جمهورایران وفرانسه مانند سال گذشته درنیویورک ملاقات کنند، دوباره فریاد همان دوستان نگران بلندخواهدشد.

ابوطالبی سپس با خطاب قرار دادن این افراد با عنوان دوستان عزیز می نویسد: سیاست خارجی عرصه منافع وامنیت ملی است؛برای تامین امنیت ملی ومنافع ملی باید دست به هراقدام لازمی زد. اکنون ما دردهه دوم قرن بیست ویکم زندگی می کنیم؛ حتما تاریخ ایران دراین زمان، باتاریخ ایران دردهه دوم وسوم قرن بیستم متفاوت است.

او با اعلام اینکه دکتر روحانی ازنیویورک، کشور اوباما به آستاراخان، سرزمین پوتین خواهد رفت نوشت: به توانایی های بالای دیپلماتیک خود باورداشته باشیم. سطح بازیگری ایران که اصلی ترین وبزرگترین قدرت منطقه است، اکنون به تعامل با قدرت های بزرگ جهان رسیده است و این یک افتخارملی است

/212 27

کد N512194