دیدار ظریف با وزیران خارجه قبرس و مکزیک

اینیس کاسیلیده، وزیر خارجه قبرس ظهر روز یک‌شنبه در نیویورک با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) وزیر خارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به اهمیت منطقه‌یی که دو کشور در آن قرار دارند، تهدیدات و منافع مشترک دو طرف را بر شمرده و برضرورت افزایش رایزنی‌ها بین دو کشور تاکید کرد.

ظریف سیاست‌های کوته‌بینانه برخی از کشورها را عامل اصلی تقویت پدیده شوم تروریزم و تهدیدات فراروی ملت‌ها دانست و افزود: تبعات مخرب این سیاست‌ها گریبان این کشورها را گرفته و چنانچه تغییری جدی در سیاست‌های گذشته آنان روی ندهد، دامنه این خطرات توسعه بیش‌تری خواهد یافت.

وزیر خارجه قبرس نیز در این دیدار با دقیق خواندن دیدگاه جمهوری اسلامی ایران درباره خطر تروریزم و ضرورت برخورد اساسی با آن، اظهار کرد: وضعیت فعلی منطقه به شدت نگران کننده است و کشورهای خاصی که با توسل به ابزارهای مختلف و دخالت در أمور داخلی دیگران سعی در تغییر دولت قانونی ان کشورها را داشتند، از گروه‌هایی حمایت کردند که نتیجه آن ترویج تروریزم و ناامنی در منطقه بود.

هم‌چنین اینیس کاسیلیده با اشاره به روند مذاکرات هسته‌ای کشورمان با ١+٥ ابراز امیدواری کرد گفت‌وگوهای جاری به راه حل مطلوبی که در بر گیرنده حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران باشد، منتهی گردد.

به گزارش ایسنا، هم‌چنین در ادامه دیدارهای دوجانبه ظریف با همتایان خود در نیویورک وزیر خارجه کشورمان با خوزه آنتونیو کوری‌برنا، وزیر امور خاجه مکزیک صبح روز یک‌شنبه دیدار کرد.

در این دیدار آخرین تحولات منطقه‌ای، روند مذاکرات هسته‌ای و راه‌های تقویت مناسبات دو جانبه فیمابین مورد بررسی و گفت‌وگو قرار گرفت.

محمد جواد ظریف ضمن اشاره به ظرفیت‌ها و قابلیت‌های دو کشور در دو منطقه مهم جهان و ارتقاء مناسبات را تامین‌کننده منافع مشترک و موجب افزایش اثرگذاری در مهمترین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی دانست.

وزیر خارجه کشورمان ضمن تبیین آخرین تحولات غرب آسیا و تهدیداتی که از سوی گروه‌های تروریستی فعال متوجه کشورهای این منطقه و سایر نقاط جهان است اظهار داشت: عدم هشیاری لازم از سوی برخی کشورها در برخورد ریشه‌ای با پدیده تروریزم موجب تقویت گروه‌های تروریستی و افزایش نگرانی‌ها شده است.

در ادامه کوری برنا، وزیر امور خارجه مکزیک نیز در این دیدار با اشاره به نقش‌آفرینی جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف نسبت به دستیابی به توافق جامع هسته‌ای و رفع تحریم‌ها علیه کشورمان تا قبل از سوم آذر ماه ابراز امیدواری کرد.

وزیر امور خارجه مکزیک خطر تروریزم را پدیده‌ای بسیار خطرناک که موجب نگرانی مشترک ملت‌هاست توصیف کرد و ضرورت برخورد اساسی و همه جانبه با این پدیده را مورد تاکید قرار داد.

او با اشاره به ظرفیت‌های موجود دو کشور، آمادگی مقامات مکزیک را برای تقویت روابط دو جانبه و افزایش رایزنی‌های سیاسی پیرامون موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی اعلام کرد.

انتهای پیام

کد N511982