تلاش دوباره آلمان برای عضویت دائم در شورای امنیت سازمان ملل

آمریکا اروپا

نشست مجمع عمومی سازمان ملل بهانه ای دوباره برای پیگیری تلاش های ده ساله آلمان برای عضویت دائم در شورای امنیت این سازمان شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مجله آلمانی اشپیگل، "فرانک والتر اشتاین مایر" وزیر امورخارجه آلمان با اعلام این خبر که در نظر دارد در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل بار دیگر موضوع عضویت دائم در شورای امنیت این سازمان را اعلام کند، اظهار داشت: شورای امنیت سازمان ملل زمانی می تواند کارآیی لازم را داشته باشد که ساختار آن علاوه بر اعمال تغییرات بتواند با واقعیت های امروزه مطابقت داشته باشد.

وزیر امورخارجه آلمان همچنین خاطر نشان کرد: علاوه بر آلمان سه کشور دیگر متقاضی برخورداری از عضویت دادم شورای امنیت سازمان ملل یعنی برزیل، ژاپن و هند باید طرح و برنامه های خود را در این زمینه مطرح کرده و به ارزیابی سایر کشورها و مجمع عمومی بگذارند.

به نوشته اشپیگل درخواست آلمان در حالی پس از گذشت ده سال همچنان در حال پیگیری است که این کشور پس از آمریکا و ژاپن بیشترین سهم را در تامین هزینه های سازمان ملل دارد.

در حال حاضر آمریکا، انگلیس، چین، فرانسه و روسیه اعضای دائم شورای امنیت بوه و  اعضای غیردائم آن عبارتند از: آرژانتین، اردن، استرالیا، چاد، رواندا، شیلی، کره جنوبی، لوکزامبورگ، لیتوانی و نیجریه.

پنج کشور دائم این شورا در تصمیم‌ها و رای‌گیری‌ها حق وتو دارند.

حمایت از امنیت و صلح بین‌المللی از جمله وظایف شورای امنیت سازمان ملل است.