تونی بلر: شکست داعش بدون استفاده از نیروهای زمینی غیر ممکن است

انگليس,داعش

تونی بلر، نخست وزیر سابق انگلیس در تازه‌ترین اظهارنظر درباره لزوم مقابله گسترده‌ با گروه داعش در عراق و سوریه گفت: انگلیس باید برای پیوستن به ائتلاف کشورها در استقرار نیروهای زمینی، شامل نیروهای ویژه جهت مبارزه با نیروهای گروه داعش آماده شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه گاردین، تونی بلر، در آستانه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک در مقاله‌ای درباره تهدیدهای ناشی از گروه داعش هشدار داد: حملات هوایی به تنهایی برای مقابله با شبه نظامیان کافی نیست.

اظهارنظر بلر در پی تردید دولت انگلیس برای پیوستن به حملات هوایی آمریکا و فرانسه علیه نیروهای داعش در عراق و احتمالا در سوریه صورت گرفت. روز چهارشنبه (دوم مهر) دیوید کامرون، نخست وزیر فعلی انگلیس در نشست شورای امنیت سازما‌ن ملل به ریاست باراک اوباما،‌ رئیس جمهوری آمریکا شرکت خواهد کرد.

نخست وزیر انگلیس ممکن است از این نشست برای حمایت از شرکت در کمپین عملیات هوایی استفاده کند. با وجود اینکه وی ارسال نیروی زمینی به عراق را رد کرده معتقد است که حملات هوایی برای کنترل داعش کافی نیست.

تونی بلر، نخست وزیر سابق انگلیس و نماینده کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه در مقاله خود نوشته است: به طور حتم قدرت هوایی مهمترین جزء در مقابله با داعش است، به ویژه با سلاح‌های جدیدی که اکنون برای ما وجود دارد. اما حقیقت تلخ این است که حمله هوایی به تنهایی کافی نیست. داعش ممکن است که با این حملات محدود شده و در سختی قرار بگیرد اما به طور قطع شکست نخواهد خورد.

بلر تاکید کرد که وی در پی تکرار حضور نظامی طولانی مدت مانند عراق و افغانستان نیست. او در این باره در ادامه مقاله خود آورده است: ما اینجا درباره نیروهای اشغالگر صحبت نمی‌کنیم. ما در موقعیت کنونی که لازم است از تمام ظرفیت‌ها استفاده شود درباره استفاده از نیروهای زمینی به خصوص استفاده از نیروهایی که توانایی ویژه دارند، صحبت می‌کنیم.

بلر در این مقاله همچنین هشدار داده که دولت‌های غربی در خطر ارتکاب یک "لغزش مهم" هستند که گمان می‌کنند تنها باید با افراط‌گرهایی که از خشونت دفاع می‌کنند، مقابله کنند.

او با تکرار هشدار مایکل گاو، وزیر سابق آموزش انگلیس که خواستار "خشک کردن این باتلاق" شده بود، به حاشیه راندن افراطی‌گرانی که خشونت را بخشی از دین می‌دانند را درخواست کرد.

بلر در ادامه این مقاله که در وب سایت خود منتشر کرده است، عنوان داشت: افراطی گری، نوعی سیاست‌زدگی مذهبی شدید در دو سطح مختلف است که محدود به حاشیه نمی‌شود. این جریان یک ایدئولوژی نشات گرفته از تفکر سلفی است که هر روز به میلیون‌ها در حقیقت به ده‌ها میلیون تن در مساجد و مکاتب و در آموزش‌های رسمی و غیر رسمی در سیستم آموزش در سراسر جهان آموزش داده شده و توصیه می‌شود.

بلر در ادامه مدعی شد: این طیفی است که حاشیه می‌سازد. بخش وسیعی از سیاست غرب مبتنی بر این عقیده است که ما می‌توانیم با این طیف صلح کنیم به این امید که آن‌ها را به حاشیه برانیم. این یک اشتباه مهم است تمام کاری که ما می‌کنیم مشروعیت بخشیدن به این طیف است.

نخست وزیر اسبق انگلیس از سران کشورهای غربی خواست تا از ساده لوحی اجتناب کنند چرا که افراط گرایی اصلاح نشده نمی‌تواند با اقتصادی‌های مدرن سازگار شود.

بلر در این باره نوشته است: شما نمی‌توانید این افراطی‌گری را ریشه کن کنید مگر اینه به ریشه آن بازگردید و با آن مبارزه کنید. این جریان یک واقعه‌ای متفاوت است. اینجا مهمترین اقدام افشا کردن و معرفی کردن این طیف و بر علیه آن صحبت کردن است تا مطمئن شوید که این جریان در تمام جهت‌ها مورد توجه قرار گرفته و با آن مقابله شده است.

او خطاب به سران کشورهای غربی افزود: اما همچنین آماده گفت‌وگو باشید. چرا که مانند شرایط در تونس برخی از اعضای این طیف تمایل دارند تا از آن خارج شوند. بنابراین در اینجاست که باید در عقایدمان درهای بازی وجود داشته باشد. اما برای رسیدن به موفقیت باید برای مبارزه آماده باشیم.

تونی بلر مقاله خود را این چنین به پایان رساند: این کاری است که ما تاکنون انجام ندادیم. حقیقت این است که افراطی گری، تنها در صورتی که از اساس اصلاح شود، می‌تواند با اقتصادهای مدرن، روشن فکرها و جوامع کثرت گرای مذهبی سازگار شود. این حقیقت باید در نظر گرفته شود.

انتهای پیام

کد N511942