سازمان ملل در تدارک مذاکرات ملی در لیبی/درگیری‌ها بر سر چاه‌های نفت

سازمان ملل متحد,ليبي

سازمان ملل درصدد آغاز مذاکرات میان گروه‌های سیاسی در لیبی در ماه میلادی جاری است. این در حالی است که نخست وزیر موقت لیبی نتوانست برای دومین بار رای اعتماد پارلمان را نسبت به اعضای کابینه خود به دست آورد. در همین حال،‌ درگیری‌ها میان گروه‌های مسلح در لیبی ادامه دارد و چندین کشته به جای گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منابع آگاه در مصاحبه با شبکه العربیه اعلام کردند که سازمان ملل مذاکراتی را میان گروه‌های سیاسی لیبی در 29 سپتامبر جاری (هفتم مهر) آغاز خواهد کرد تا تلاش‌هایی برای پایان درگیری‌ها در لیبی صورت بگیرد.

منابع تاکید کردند که این توافق نظر کلی وجود دارد که تنها راه حل برای بحران کنونی در لیبی مذاکرات سیاسی است تا روند انتقال سیاسی در این کشور ادامه یابد.

دومین شکست نخست وزیر برای تشکیل دولت

از سوی دیگر، عبدالله الثنی، نخست وزیر موقت لیبی برای دومین بار نتوانست رضایت پارلمان را نسبت به ساختار کابینه خود جلب کند و رای اعتماد نمایندگان را به دست آورد چرا که فهرست ساختار دولت وی ناقص بود.

در همین راستا، فرج بوهاشم، سخنگوی پارلمان لیبی گفت: الثنی پیشنهاد خود را در خصوص تشکیل دولتش داد که متشکل از 10 پست وزارتی و دو معاون برای نخست وزیر بود که این پیشنهاد در قالب دولت مطرح شد اما دو پست وزارت دفاع و کشور نامزدی نداشتند.

پیشتر پارلمان لیبی در پنجشنبه گذشته به الثنی رای اعتماد داد و از وی خواست تا «دولت بحران» کوچکی را که اعضای آن از 10 وزیر بیشتر نباشد، تشکیل دهد.

بر اساس قانون اساسی و اساسنامه پارلمان مهلت 10 روزه‌ای به الثنی داده شد تا ساختار دولت خود را به پارلمان تقدیم کند.

افراد مسلح وزیر نفت تعیین کردند

در همین حال بر اساس یک فایل ویدئویی که در پایگاه‌های اجتماعی منتشر شده است، وزیر نفت تعیین شده توسط گروه مسلح لیبیایی که طرابلس را تحت کنترل دارد در وزارت نفت سخنرانی می‌کند.

اگر این فایل ویدئویی صحت داشته باشد،‌ دولت مرکزی کنترل خود را بر وزارت نفت از دست داده است و این اقدام صادرات نفت را فلج می‌کند.

ماشاءالله الزاوی، وزیر نفت تعیین شده از سوی مخالفان در این سخنان خواهان وحدت شده و مخالفت خود را با «کودتاها» اعلام می‌کند.

درگیری‌ها بر سر چاه‌های نفتی

از سوی دیگر،‌ منابع لیبیایی اعلام کردند که با از سرگیری درگیری‌ها میان «ارتش ملی لیبی» با شبه‌نظامیان مسلح در نزدیکی میدان نفتی «الشرارة» در جنوب کشور بیش از 10 تن کشته شدند. درگیری‌های دیگری نیز در غرب لیبی در نزدیکی پالایشگاه نفتی الزاویة به وقوع پیوست.

در همین حال شبکه‌ اسکای نیوز عربی گزارش داد که در درگیری‌ها میان دو گروه مسلح «تندرو» در شهر درنة واقع در شمال شرق لیبی دستکم چهار تن کشته شدند.

منابع تاکید کردند که این درگیری‌های شدید میان افراد مسلح «گردان شهدای بوسلیم» با «شورای جوانان اسلام»‌ به وقوع پیوست که از نظر فکری به داعش نزدیک است.

گفته شده است: «گردان شهدای بوسلیم» صدها عضو مسلح دارد.

همزمان منابع امنیتی در بنغازی امروز (دوشنبه) تصریح کردند که ادامه انفجارهای جدید ناشی از حملات خمپاره‌ای باعث لرزیدن خانه‌ها و شکستن شیشه‌ها شده است و در برخی از مناطق در شهر بنغازی حملات خمپاره‌ای شدید و حملات با موشک‌های گراد رخ داده است.

انتهای پیام

کد N511874