عبدالله عبدالله، مرد همیشه در صحنه افغانستان

افغانستان,آمريكا

عبدالله عبدالله،‌ وزیر امور خارجه پیشین و یکی از رقبای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان معتقد است که عنوان رئیس جمهور دوبار از وی دزدیده شده اما این بار توافقی امضا شده که وی نیز دستی به سکان اداره کشور دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،‌عبدالله عبدالله 54 ساله از انتخابات سال 2009 میلادی به دنبال جبران بود چرا که در آن زمان وی در دور نخستن انتخابات پس از حامد کرزای در جایگاه دوم قرار گرفت و سپس از شرکت در دور دوم انتخابات کناره گیری کرد. وی مدعی شد که برای ثابت کردن نتایج این انتخابات در دور دوم تقلب صورت می‌گیرد.

در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری میلادی نیز وی بار دیگر معتقد است که تقلب انتخاباتی صورت گرفته و مانع پیروزی وی در دور دوم انتخابات شده است چرا که وی در دور نخست انتخابات در جایگاه اول و اشرف غنی پشت سر آن در جایگاه دوم قرار گرفته بود.

اما نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که روز یکشنبه چند ساعت پس از امضای توافق «دولت متحد ملی» منتشر شد، تاکید کرد که اشرف غنی پیروز انتخابات بوده است. در این توافق تقسیم قدرت، وی به عنوان «مدیر اجرایی» نقشی مشابه نخست وزیر خواهد داشت.

عبدالله عبدالله، یکی از حامیان غرب و سیاستمداری که از نظر مذهبی میانه رو است، سال‌های اخیر را صرف برقراری رابطه با رهبران قدرتمند قبایل کرده و همچنان با آمریکا و دیگر کشورهای مهم اهدا کننده در ارتباط نزدیک باقی مانده است.

عبدالله عبدالله که کار خود را با چشم پزشکی در کابل آغاز کرد، در جریان جنگ داخلی افغانستان از سال 1992 تا 1996 میلادی از اعضای دولت برهان‌الدین ربانی بود و به خاطر تسلطش بر زبان انگلیسی و رفتار باوقارش در خارج از کشور شهرت پیدا کرد.

وی تجربه سیاسی سازنده خود را زمانی به دست آورد که دست راست احمد شاه مسعود، فرمانده پرجذبه تاجیک بود که رهبری مقاومت در برابر اشغال افغانستان توسط شوروی در دهه 1980 میلادی و حکومت طالبان در سالهای 1996 تا 2001 میلادی را به عهده داشت.

احمدشاه مسعود دو روز پیش از حملات تروریستی 11 سپتامبر سال 2001 میلادی به آمریکا کشته شد و این نگرانی را در عبدالله عبدالله به وجود آورد که مقاومت ضد طالبانی ممکن است فرو بپاشد.

اما واکنش آمریکا به این حملات در نیویورک و واشنگتن تصورات را تغییر داد چرا که حکومت طالبان سرنگون و عبدالله به عنوان وزیر امور خارجه افغانستان در دولت جدید این کشور تحت رهبری کرزای منصوب شد.

عبدالله از این سمت خود استفاده کرده و به واشنگتن هشدار داده بود که رهبران طالبان شبه نظامیان افغان متعددی را از پاکستان اداره و رهبری می‌کنند.

عبدالله عبدالله که از یک پدر پشتون و یک مادر تاجیک متولد شده مدت‌ها است که موضع محکمی در زمینه ایجاد سازش میان تاجیک‌ها و پشتون‌ها، رقبای سنتی آن‌ها دارد. پشتون، بزرگترین گروه قومی در افغانستان محسوب می‌شود.

با این حال به خاطر نزدیکی‌اش با احمدشاه مسعود، بخش اعظم حمایت از وی از سوی تاجیک‌ها و دیگر گروه‌های قومی که در شمال کشور به زبان دری صحبت می‌کنند، تامین می‌شود.

وی بارها گفته است که دیگر این مساله را که این "شکست ناعادلانه" امری ناگزیر است، نمی‌پذیرد و تا آخرین لحظه تاکید می‌کند که وی رئیس جمهور محق بوده است.

عبدالله دو هفته پیش در سخنانی گفت: ما پیروز این انتخابات هستیم. ما بر اساس رای واقعی و عادلانه مردم پیروز هستیم. ما نتایج جعلی انتخابات را نمی‌پذیریم و حتی برای یک روز یک دولت جعلی را نیز نخواهیم پذیرفت.

عبدالله عبدالله از ازدواجش سه فرزند دارد.

انتهای پیام

کد N511786