توقف برنامه‌های جاسوسی آمریکا در "کشورهای دوست" بجز ترکیه

به گفته برخی مقامات کنونی و پیشین آمریکایی، آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (CIA) جاسوسی در "دولت‌های دوست" در غرب اروپا را متوقف کرده است اما ترکیه همچنان به عنوان کشوری که با رقبای آمریکا گفت‌وگو می‌کند و مرز مشترکی با سوریه و عراق دارد، هدف حائز اهمیتی برای این آژانس محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از تودی زمان، در پی واکنش شدید به بازداشت یک آلمانی که به آمریکا اسراری را می‌فروخت و افشای جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از متحدانش، آژانس سیا جاسوسی در دولت‌های دوست را به غیر از ترکیه متوقف کرده است.

یکی از مقامات آمریکایی در این باره گفت: توقف دهه‌ها جاسوسی به این منظور ایجاد شد تا به ماموران سیا زمانی داده شود تا بررسی کنند آیا آن‌ها به اندازه کافی با دقت بوده‌اند و همچنین ارزیابی کنند آیا جاسوسی در کشورهای متحد ارزش ریسک کردن دارد یا خیر.

ماموران سیا در اروپا طبق این دستور عقب نشینی، به صورت گسترده از انجام "عملیات یک جانبه" مانند دیدار با منابعی که در کشورهای متحد به منظور جاسوسی استخدام کرده‌اند، منع شده‌اند. این دیدارهای پنهانی پایه و اساس جاسوسی هستند.

با این حال ماموران سیا همچنان اجازه دارند تا با همتایان خود از سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای میزبان دیدار داشته و عملیات مشترکی را با آن‌ها اجرا کنند. اخیرا عملیات یک جانبه که از اتباع کشورهای ثالث در کشوری دیگر مانند روس‌ها در فرانسه جاسوسی می‌کرد، دوباره از سر گرفته شد. اما دیدار با منابع مستقل در کشور میزبان همچنان تا زمانی که استخدام‌های جدیدی صورت پذیرد، متوقف است. با این حال، آژانس سیا از اظهارنظر در این باره خودداری کرده است.

در همین رابطه جیمز کلاپر، مدیر اطلاعات ملی آمریکا عنوان داشت، در جریان یک واقعه عمومی در روزهای اخیر، آمریکا با توقف جاسوسی بر برخی "اهداف خاص"، در معرض خطر بیشتری قرار گرفته است. وی از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

یکی ازمقامات سابق آژانس سیا که مانند سایرین به شرط اینکه نامی از وی برده نشود، مصاحبه کرد، در این باره گفت، توقف جاسوسی پس از پایان یک عملیات امری عادی است، اما نه به این طولانی مدتی و گستردگی.

این اتفاق اما درست در زمانی رخ داد که آمریکا نگرانی و نیاز شدیدی به نظارت بر افراطی‌های اروپایی که در سوریه جنگیده‌اند و همچنین نظارت بر واکنش اروپایی‌ها به اقدامات روسیه و عدوات اروپایی‌ها با شرکت‌های تکنولوژی آمریکایی در پی افشای ارسال اطلاعات توسط آن‌ها به آژانس اطلاعات ملی آمریکا دارد. همزمان با همکاری نزدیک آمریکا با اروپا در امور ضد تروریستی، جاسوسی می‌تواند به ماموران آمریکایی در زمینه فهم برنامه متحدانش در مقابله با تروریسم یا گفت‌وگو با آن‌ها کمک کند.

برنامه عقب نشینی از جاسوسی در پی بازداشت یک کارمند 31 ساله در سرویس اطلاعاتی آلمان اجرا شد. وی مظنون به جاسوسی برای روسیه بوده اما خودش اذعان می‌کند که 218 مدرک اطلاعاتی آلمان را به سیا تحویل داده است.

واحد EUR در سازمان سیا مسئولیت نظارت بر کانادا، غرب اروپا و ترکیه را برعهده دارد. با وجود اینکه جاسوسی بر کشورهای غرب اروپا اولویتی برای سیا محسوب نمی‌شود، ترکیه اما هدف مهمی برای این آژانس است.

انتهای پیام

کد N511614