پنتاگون: ترکیه باید در ائتلاف ضد داعش حضور داشته باشد

تركيه,داعش

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) با تاکید بر اهمیت جغرافیایی ترکیه گفت، این کشور باید در ائتلاف مقابله با داعش در عراق و سوریه شرکت داده شود.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) با تاکید بر اهمیت جغرافیایی ترکیه گفت، این کشور باید در ائتلاف مقابله با داعش در عراق و سوریه شرکت داده شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جان کربی، سخنگوی پنتاگون به روزنامه حریت گفت: اینکه ترکیه بخواهد در عملیات نظامی علیه داعش شرکت کند یا خیر، به آنکارا بستگی دارد. ما به آنکارا نیامدیم تا این درخواست را برایشان مطرح کنیم. ما اینجا هستیم تا نظر مقام‌های ترکیه را در این مورد بدانیم و آنچه را که برایشان ممکن است دریابیم. آن‌ها نظراتی را پیشنهاد کرده‌اند که ممکن است راهگشا باشد.

وی با اشاره به این مساله که کمپین ائتلافی علیه داعش تنها بُعد نظامی ندارد، ادامه داد: ترکیه از نظر جغرافیایی در محل استراتژیکی واقع شده و می‌تواند به عنوان یک شرکت مهم در ائتلاف علیه داعش کمک کننده باشد. این کمپین تنها بر اقدامات نظامی تمرکز ندارد. این یک رویکرد جامع است و از نظر سیاسی، اقتصادی و نظامی عمل می‌کند. ترکیه می‌تواند در این اقدامات به ما کمک کند. ما می‌دانیم که ترکیه دارای منافع امنیت ملی مهمی است. آن‌ها هر روز با بیش از یک میلیون آواره مواجه هستند وشبه‌نظامیان خارجی هم که از مرزها عبور می‌کنند و در داخل کشور به سر می‌برند تهدیدی حائز اهمیت برای دولت آنکارا محسوب می‌شوند. ما کاملا انتظار داریم که ترکیه در این کمپین شرکت کند.

جان کربی همچنین تاکید کرد که ایالات متحده درباره منطقه حائل در داخل سوریه که دولت ترکیه خواهان ایجاد آن است، به مذاکره پرداخته شود.

وی گفت: ما نگرانی‌های ترکیه را درباره اوضاع در عراق و سوریه، مساله آوارگان و تهدیدهای تروریستی داعش می‌دانیم و به دنبال راه‌هایی برای تداوم همکاری با آنکارا در این باره هستیم. ما می‌دانیم که ترکیه با چه نگرانی‌های امنیتی مواجه است و از تمایلات این کشور درباره ایجاد منطقه حائل با خبر هستیم.

انتهای پیام

کد N511606