تلاش آلمان برای عضویت دائم در شورای امنیت

آلمان,سازمان ملل متحد

وزیر خارجه آلمان قصد دارد امکانات افزایش اعضای دائم در مهم‌ترین ارگان سیاسی سازمان ملل را بررسی کند. آخرین تلاش آلمان در این زمینه 10 سال پیش صورت گرفت. برزیل، ژاپن و هند هم خواهان حق رای دائم در این شورا هستند.

وزیر خارجه آلمان قصد دارد امکانات افزایش اعضای دائم در مهم‌ترین ارگان سیاسی سازمان ملل را بررسی کند. آخرین تلاش آلمان در این زمینه 10 سال پیش صورت گرفت. برزیل، ژاپن و هند هم خواهان حق رای دائم در این شورا هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) پس از ایالات متحده و ژاپن، آلمان بیشترین سهم را در تامین بودجه سازمان ملل متحد دارد. آلمان در حال حاضر سالانه حدود دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورو به این سازمان می‌پردازد.

علاوه بر این،‌ آلمان پرجمعیت‌ترین و از نظر اقتصادی پرقدرت‌ترین عضو اتحادیه اروپاست و در بسیاری از فعل ‌وانفعالات سیاسی در سطح جهانی نقشی اساسی ایفا می‌کند. مجموعه این عوامل باعث شده است که دولت آلمان عضویت دائم در شورای امنیت را حق خود بداند.

به گزارش دویچه وله، وزارت امور خارجه آلمان بر این نظر است که "زمانی شورای امنیت کارایی بهینه خواهد داشت که ساختار آن بازتاب واقعیت جهان امروز باشد و نه واقعیت ۷۰ سال پیش."

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان مصمم است که با کمک برزیل، ژاپن و هند (گروه چهار) یک حرکت جمعی را برای ایجاد اصلاحات در شورای امنیت ایجاد کند. علاوه بر آلمان، این سه کشور نیز خواهان حق رای دائم در شورای امنیت هستند.

"گروه چهار" 10 سال پیش نیز در این زمینه اقدام کرد اما اعضای دائم شورای امنیت با هر گونه اصلاحات مخالفت کردند.

"گروه چهار" خواهان آن است که شش کشور دیگر به جمع اعضای دائم شورای امنیت بپیوندند و شمار اعضای غیر دائم شورا نیز به چهارده کشور افزایش یابد. شورا در حال حاضر دارای ده عضو غیر دائم است که از جانب مجمع عمومی سازمان ملل برای مدت دو سال برگزیده می‌شوند.

بسیاری از کارشناسان سیاسی بر این نظرند که حتی اگر اصلاحاتی در شورای امنیت به‌وجود بیاید و امکان افزایش اعضای دائم آن فراهم شود، نباید رشد اقتصادی کشورها مبنای گزینش اعضای جدید باشد، بلکه باید کشورهای فقیر هم شانس پذیرش داشته باشند و به جمعیت قاره‌ها در گزینش اعضا اهمیت داده شود.

هم‌اکنون ایالات متحده، انگلیس، چین ، فرانسه و روسیه اعضای دائم شورای امنیت هستند. اعضای غیردائم آن عبارتند از: آرژانتین، اردن،استرالیا، چاد، رواندا، شیلی، کره جنوبی، لوکزامبورگ، لیتوانی و نیجریه. پنج کشور اصلی،‌ در تصمیم‌ها و رای‌گیری‌های شورا حق وتو دارند. ریاست شورا نوبتی است و به ‌ترتیب حروف الفبای لاتین برای مدت یک ماه انتخاب می‌شود.

شورای امنیت تنها رکن سازمان ملل است که وظیفهٔ پاسداری از امنیت و صلح بین‌المللی را به عهده دارد و تصمیم‌های آن برای اعضای سازمان الزام آور است.

انتهای پیام

کد N511605