تماس تلفنی اوباما با اشرف غنی و عبدالله و تاکید بر همکاری استراتژیک

افغانستان,آمريكا,اوباما

رئیس جمهوری آمریکا در تماس تلفنی با اشرف غنی احمد زی و عبدالله عبدالله تشکیل دولت وحدت ملی را به این دو سیاستمدار افغان تبریک گفت.

رئیس جمهوری آمریکا در تماس تلفنی با اشرف غنی احمد زی و عبدالله عبدالله تشکیل دولت وحدت ملی را به این دو سیاستمدار افغان تبریک گفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری پی تی آی، کاخ سفید اعلام کرد، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با غنی و دکتر عبدالله گفت‌وگوی تلفنی داشت و به آن‌ها برای تشکیل دولت وحدت ملی و حفاظت از اولین گذار دموکراتیک و صلح آمیز رهبری در تاریخ افغانستان تبریک گفت.

به گفته کاخ سفید، اوباما از آن‌ها به دلیل رهبری و تمایلاتشان برای همکاری با هدف پیشبرد منافع ملی افغانستان تقدیر کرد.

در بیانیه کاخ سفید آمده است: رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر بر همکاری استراتژیک ایالات متحده با افغانستان تاکید کرد و به ادامه حمایتش از دولت جدید افغانستان متعهد شد.

در بیانیه‌ای جداگانه اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت که افغانستان هم اکنون از یک رهبر منتخب به رهبر منتخب دیگر گذار دموکراتیک انجام داد.

وی افزود: مردم افغانستان باید از نقشی که ایفا کردند، احساسی افتخار کنند. این انتخابات بسیار دشوار بود اما چنانچه برخی مسائل تغییر کند، جای امیدواری وجود دارد. پس از حدود 13 سال حکومت دولت کرزای و سیاست‌های شکست خورده‌ وی، افغانستان به یک شروع جدید با یک رهبر جدید و ایده‌های خلاقانه‌ نیاز دارد.

این سیاستمدار آمریکایی تاکید کرد: حال زمان آن فرا رسیده تا تمام طرف‌ها در افغانستان اختلافاتشان را کنار بگذارند و به تعهداتشان برای تشکیل دولت وحدت ملی عمل کنند و اهداف مشترک را برای دستیابی به ثبات در افغانستان پیگیری کنند. در غیر این صورت افغانستان به یک کشور شکست خورده تبدیل می‌شود که تبعات وحشتناکی برای افغان‌ها در پی دارد و خطر بزرگی در کمین منافع ملی آمریکا خواهد بود.

عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمد زی، دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان سرانجام پس از ماه‌ها کشمکش سیاسی، روز یکشنبه توافق تقسیم قدرت و تشکیل دولت وحدت ملی را امضا کردند که طبق آن احمدزی، رئیس جمهوری افغانستان شد و عبدالله قرار است "قدرت اجرایی" را در دست داشته باشد.

انتهای پیام

کد N511602