نشست رهبران جهان در سازمان ملل زیر سایه بحران داعش و ابولا

سازمان ملل متحد

رهبران جهان در هفته جاری قرار است در مقر سازمان ملل در نیویورک و در حالی گرد هم آیند که جهان در خاورمیانه با مساله تروریست‌های داعش و در آفریقا با ویروس مرگبار ابولا دسته و پنجه نرم می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، امیدواری کمی در این باره وجود دارد که 193 کشور عضو سازمان ملل در این نشست پنج روزه به دستاوردی قابل توجه دست پیدا کنند اما در حاشیه پیش از برگزاری این نشست، مقام‌های ایالات متحده قصد دارند تا با متحدانشان برای کمک نظامی مستحکم برای مقابله با داعش در عراق و سوریه لابی کنند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل گفت: بیش از 140 تن از رهبران دولت‌های مختلف در مناظره عمومی مجمع عمومی سازمان که از روز چهارشنبه آغاز می‌شود و در 30 سپتامبر پایان می‌یابد شرکت خواهند داشت و درباره بحران داعش و درگیری‌های دیگر در خاورمیانه، آفریقا و اوکراین و همچنین گسترش ویروس مرگبار ابولا و درباره برنامه اتمی ایران به گفت‌وگو خواهند پرداخت. جهان با بحران چند گانه مواجه است.

دبیرکل سازمان ملل ادامه داد: رهبران شرکت‌کننده درباره تمام جوانب درگیری‌ها از جمله حمله به غیرنظامیان به ویژه کودکان، ناآرامی‌ها و تنش‌های مرگبار قومی، قبیله‌ای و نژادی به بحث می‌نشینند. بسیاری معتقدند که جامعه بین‌الملل در مورد این مسائل اختلاف نظرهای فراوانی دارد.

مقام‌ها وهیات‌های سازمان ملل می‌گویند، مساله مهم و حائز اهمیت برای غرب و رهبران جهان اقدامات خشونت بار داعش است که عامل موجی از ناآرامی‌های فرقه‌ای، اعدام‌ها و قتل‌ عام غیرنظامیان هستند. ما این مساله را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز احتمالا از نشست سازمان ملل برای تشکیل سریعتر ائتلافش به منظور مقابله با داعش در عراق و سوریه استفاده خواهد کرد.

کاخ سفید اعلام کرده بعید است که اوباما با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران دیدار کند در حالی که هر دو در این نشست شرکت خواهند کرد.

روز چهارشنبه، همچنین رئیس جمهوری آمریکا ریاست نشستی را در شورای امنیت سازمان ملل که برای بررسی مشکلات مبارزان و شبه نظامیان خارجی است، به عهده خواهد گرفت. وی درسال 2009 ریاست نشست شورای امنیت درباره انهدام تسلیحات شیمیایی را برعهده داشت.

در نشست روز چهارشنبه مجمع عمومی سازمان ملل، شورا تصمیم دارد قطعنامه‌ای را به منظور ارایه درخواست از کشورها برای جلوگیری و سرکوب به خدمت گرفتن و سفر شبه نظامیان خارجی برای پیوستن به گروه‌هایی چون داعش تصویب کند.

اعضای سازمان ملل همچنین درباره ویروس مرگبار ابولا در غرب آفریقا به گفت‌وگو خواهند پرداخت.

اوباما و سایر رهبران جهان در نشست فوق‌العاده‌ای درباره این ویروس کشنده که در لیبریا، سیرالئون و سایر کشورهای منطقه در غرب آفریقا گسترش یافته، به بحث می‌نشیند.

این نشست پس از آن قرار است برگزار شود که شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد ویروس ابولا تهدیدی علیه صلح بین‌الملل است. در همین راستا، الن جانسون سرلیف، رئیس جمهوری لیبریا قرار بود در مجمع عمومی سازمان ملل به سخنرانی بپردازد اما به خاطر بحران ابولا سفرش به نیویورک را لغو کرد.

انتهای پیام

کد N511596