دیدار وزیران خارجه ایران و عربستان

ظریف از گشایش فصلی تازه در روابط ایران و عربستان خبر داد

ايران,عربستان,محمدجواد ظريف

وزیر امور خارجه ایران پس از مذاکرات خود با سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان سعودی، این دیدار را گشایش فصل تازه‌ای در روابط دو کشور و در راستای استقرار صلح و امنیت بین‌المللی و منافع امت مسلمان توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، دکتر محمدجواد ظریف، پس از این دیدار یک‌ساعته‌ که روز یک‌شنبه انجام شد، گفت: از نظر من و وزیر خارجه عربستان سعودی این دیدار سرفصل تازه‌ای در روابط دو کشور خواهد بود.

او افزود: ما امیدواریم که این فصل تازه در راستای برقراری صلح و امنیت منطقه‌یی و جهانی و پاسداری از منافع همه ملت‌های مسلمان جهان فصلی ثمربخش باشد.

سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان سعودی نیز در پی این دیدار درباره مقابله با داعش اظهار کرد: ما با آگاهی از اهمیت و حساسیت این بحران و فرصتی که برای مقابله با آن پیش‌رو داریم معتقدیم که با استفاده از این فرصت مغتنم و اجتناب از اشتباهات گذشته می‌توانیم در مقابله با این بحران بسیار حساس به توفیق برسیم.

وی افزود: هر دو کشور در منطقه کشورهای با نفوذی هستند و همکاری میان آن‌ها اثرات غیرقابل انکاری در استقرار صلح و امنیت منطقه‌یی و جهانی خواهد داشت.

وزرای امور خارجه ایران و عربستان پیرامون آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی و مناسبات دوجانبه گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. دو طرف در این دیدار افزایش تبادل نظر و تماس فی‌مابین را مثبت ارزیابی نمودند. ظریف و سعود الفیصل همکاری و هم‌بستگی هرچه بیشتر جهان اسلام برای گذر از دوران کنونی و حل مسائل و معضلات که وجهه و تصویر اسلام و مسلمانان را هدف قرار داده است، ضروری برشمردند.

ظریف با خطیر خواندن شرایط جاری در منطقه و تهدیدات و تحرکاتی که با هدف ایجاد تفرقه و کینه جویی در جهان اسلام صورت می گیرد، سیاست و راهبرد دولت جمهوری اسلامی ایران در خصوص همسایگان و منطقه را تشریح کرد و اظهار داشت: دولت ایران معتقد به همکاری و دوستی با همه کشورهای منطقه است. همکاری فی‌مابین باید هرچه بیشتراعتماد متقابل را تقویت نماید.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین تاکید کرد: امروز فرصت‌ها و تهدیدات مشترک داریم و حل مسائل و نگاه به آینده به نفع همه منطقه است. باید سم تفرقه و افراطی گری را بی اثر نمائیم.

وزیر امور خارجه عربستان نیز با تشریح دیدگاه‌های کشورش نسبت به سابقه و روند مناسبات فی‌مابین خاطرنشان کرد: ایران یک ملت و تمدن بزرگ است. دو کشور به هم نیاز داریم و همکاری با یکدیگر در جهت منافع اسلام خواهد بود.

انتهای پیام

کد N511591